Yeşiller içinde Bir Cennet; Palawan Adası

Filipinler ülkesinin güneybatı kısmında yer akan bu harika ada, ülkenin en büyük adası konumuna sahip olmaktadır. Palawan Adası, yapısal itibari ile 450 kilometre uzunluğunda olup, 50 kilometre genişliğine sahip olmaktadır. Sulu Denizi ve Güney Çin Denizi arasında yer alan Ada, Borneo ve Mindoro yakınlarında kapsamında bulunuyor. Adanın başkenti ise Puerto Princesa’dır. Başkent kapsamında bulunan bu kent, aynı zamanda Ada’nın en yoğun hayat akışının olduğu önemli yer olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Dünya genelinde birçok TV ve radyo kanalları tarafından yapılan anketler sonucunda “Dünyanın En Güzel Adası” unvanına yakıştırılan Palawan Adası, büyüleyici atmosferi ve doğal güzelliğiyle insanı cenneteymiş hissini vermektedir.

Yeşiller İçinde Bir Cennet

Saklı koyları, mağaraları ve harika plajları ile bilinen inci gibi kumlara sahip olan Palawan, her sene on binlerce turisti ağırlamaktadır. İhtişamıyla her ne kadar turizmin geliştiği altın çağları yaşıyor olsa da, Ada’nın başlıca ekonomi durumunu iyi götüren alan tarıma yönelik olmaktadır. Ada’da Hindistan cevizi ve mısır üretimi sıklıkla karşımıza çıkan üretim bazlarını ortaya koyuyor. Seyahat edilecek olan bu ada’da çoğunlukla yemeklerde bu tür ürünleri fazlasıyla görebilirsiniz. Tropikal bir iklime sahip olan Palawan’ın hava sıcaklığı 25 ila 32 derece aralığındadır. Yaz döneminin en güzel verimliliği ise Mart ile Mayıs arasında yaşanmaktadır. Haziran ile Ekim ayları arasındaki hava durumu ise genellikle yağışa yönelik olmaktadır.

Palawan Adası

Palawan Adası’nda Gezi̇lecek Yerler

El Nido

Kayaları karstik bir kireç yapısına sahip olan bu harika bölgenin üzerinde bembeyaz kumları bulunuyor. Resifleri rengarenk olan bu harika alanda gözünüze çarpacak olan ilk şey harika deniz görünümü ve göz alıcı lagünleri olacaktır. Hiç farkında olmadığınız anda dahi karşınıza çıkacak olan enteresan ve bir o kadar güzel olan sahilleriyle adeta büyüleyici bir etkiye sahip olmaktadır. El Nido kenti Palawan kapsamında yer alan bir kenttir ve adanın o kadar küçük bir uzunluğa sahip olmasına karşın Ada’nın en güzel şehirlerinden biridir diyebiliriz.

Secret, Big ve Small Lagoon

Secret Lagoon’da bulunan kireçtaşlarından oluşmuş küçük halde olan delikli alandan geçebilir, nefes kesici bir lagün kısmına ulaşabiliyorsunuz. Burada adanın sahil kısmına da uğrayabilirsiniz. Akabinde Big ve Small Lagoon bölgelerini de gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Diğer Gezilecek Yerler;

  • Seven Comandos Island
  • Miniloc Adası
  • Helicopter Island
  • Hidden Beach
  • Star Beach
  • Secret Beach
  • Matinloc Shrine

Palawan’a Ne Zaman Gidilir?

Konumuzu başlarında da belirttiğimiz üzere tropikal bir iklime sahip olan adanın hava sıcaklığı ortalama 25 ila 32 derece arasında olmaktadır. Mart ve Mayıs ayları yaz döneminin en güzel günlerini kapsarken, Haziran ile Ekim arasındaki günlerde sıklıkla yağış görülmektedir. Ek olarak adada en soğuk dönemler ise Şubat ayında yaşanmaktadır.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.