Sessizliğin, Huzurun ve Cennetin Başkenti: Kekova

Antalya’nın tatil beldelerin birinde tatil planları yapıyorsanız, sizi yüzyılların vermiş olduğu doğal güzellikler ile çevrili; tarih kokan, sessizliğin, huzurun ve cennetin başkenti olan Kekova adasına davet ediyoruz. Muhteşem koyların, tamamen doğal olan doğanın el değmemiş koyunda huzuru keşfedebilir ve unutulmaz güzellikte bir yaz tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Kekova Adasın Hakkında

Ülkemizin vazgeçilmez güzellikleri dolu Antalya’nın Demre ilçesinin 23 km uzağında Üçağız mevkiinde bulunan Kekova, 4.5 km’lik bir alana sahip küçük ve kayalıklı bir adadır. Lakın küçük olmasına rağmen Akdeniz’in en büyük adasıdır. Ada üzerinde yerleşim yeri olmamasına rağmen pansiyon ve oteller bulunmaktadır. Son zamanlarda adanın adı sıkça duyulması adanın turizm cazibe merkezlerinden biri olmasını sağlamıştır. Bölgenin geçmişi Bizans dönemine dayanmakta olup batık şehir olarak da anılmaktadır. Denizin en gözde en renkli yeri İÖ 5.yy da askeri üs ve ticaret merkezi yeri olarak kullanılan kuzeybatı kıyısıdır. Hatta bu bölge İtalyan işgalinden sonra 1932 yılında hangi ülkeden kalacağı tartışılmış ve en son Türkiye’de kalması kararlaştırılmıştır. Kekova adası Tarihi Roma kilisesi kalıntıları Likya mezarlıkları şarap mahzenleri ve denizin altında kayıp şehri ile görülmeye değer nadide sit alanlardan bir tanesidir. Tekne turlarında camın üstünde durarak denizin içinde ki güzellikleri görmek ve denizin eşsiz turkuaz manzarasına sahip olabilmek için görülmeye değer eşsiz mekanlar arasına girmektedir.

Kekova Resimleri

Kekova’ya Ulaşım

Bu bölgeye havayolu ile ulaşmak isterseniz Dalaman Ve Antalya Havalimanlarından ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaş’a 35 Demre’ye 150 Antalya’ya 170 km Dalaman’a 190 km uzaklıkta olan Kekova‘ ya en rahat kendi araçlarınız ile ulaşmak istiyorsanız, Antalya Kumluca Demre’ye gelip oradan sanayisi sitesinden 2 km sonra göreceğiniz Kekova levhasında sonra sola dönüp, başka hiçbir yere sapmadan direkt kıyıya ulaşabilirsiniz. Direkt olarak minibüs ile gelmek isterseniz eğer, Antalya üzerinden Demre’ye gelebilir ve bu Demre’den minibüsler ile Kekova’ya gidebilirsiniz. Kaş’dan gelmek istiyorsanız Kaş-Demre yolu üzerinde giderken Kekova levhasnıı gördükten sonra 19 km daha giderek kıyıya ulaşabilirsiniz. Yalnız Üçağız’a geldiğiniz zaman Kekova adasına da tekneler ile ulaşabilirsiniz.

Kekova’da Konaklama

Kekova’da herkese uygun pansiyon ve oteller bulunmaktadır. Kamp alanlarında kalabilir ve ya da bungalov seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Kekova’da Neler Yapılır?

Öncelikle aradığınız huzurlu bir tatil ise burada o huzuru yakalayabileceğinize emin olabilirsiniz. Gün içerisinde tekne kiralayabilir ve yeni koyları keşfe çıkabilirsiniz. Batık şehri gezebilmek için zaten bir tekneye ihtiyaç olacaktır. Eşsiz manzarası olan Kekova’da yürüyüşler yapabilir endemik bitkilerini inceleyebilirsiniz. Bölgedeki Simena antik kenti gezebilir ve eşsiz manzarasını doyasıya içinize çekip kadrajınıza alabilirsiniz. Denizin eşsiz temizliği ve güzelliğinde deniz keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca çok ünlü keçi sütünden yapılmış efsane dondurmanın tadına bakmadan dönmeyin derim.

 

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.