Phi Phi Adası

Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Malacca Boğazı ile Phuket Adası arasında yer alan kıyı arasında bulunuyor. Tamamen Krabi kentine bağlı bir ada olan Phi Phi, bir parçası dahilinde olduğu takım adanın en kalabalık nüfusuna sahip olduğu gibi, aynı zamanda en büyüğü konumunda bulunuyor. Takım ada kapsamında büyüklük derecesine bağlı Phi Phi’den sonra gelen plajları ise Ko Phi Phi Lee ve diğer adalar olan Bida Nok, Bida Noi ve Bamboo Adası da meşhur unvanlara sahip olmaktadır. Phi Phi Adası’na ulaşım ise Krabi şehrinde bulunan veya ikinci bir tercih olarak seçilebilir Phuket Adası’ndan da kalkmakta olan botlar aracılığı ile ulaşılabiliyor. Ada’ya ilk yerleşim Müslüman balıkçılar tarafından 1940 yılında gerçekleşmiştir.

PHI PHI ADASINDA GEZİLECEK YERLER

Phi Phi ViewPoint

Ada genelinde ilk olarak görülmesi gerekilen yerlerin başnda Phi Phi ViewPoint gelmektedir. Körfeze doğru uzanan yol genelinde göreceğiniz tabelalar yardımıyla bu noktaya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Tüm adayı panoramik bir açıdan görmek istiyorsanız, yüksek tepeye çıkmak zor olacağından mutlaka öncesinden yanınıza su almanız faydalı olacaktır. Toplam yüksekliği 186 metre olan bu tepeye çıkıldığı vakit harika bir manzara ile karşılaşacaksınız.

Klred Kaeo Enkazı

Phi Phi Adası’nın en tutkulu aktiviteleri arasında en kaz dalışları geliyor. Bu adayı ziyaret etmenin bir numaralı sebeplerinden biri de bu harika tropik adada eski zamanlarda batan iki batık geminin var olması üzerinedir. 1997 senesinden 2013 yılına kadar dalışçılar için iyi bir aktivite olan bu durum, ta ki 2013 yılında Thai Kraliyet Donanması tarafından bilinçli olarak 47 metre uzunluğa sahip olan Ked Kaeo gemisinin adanın açıklarında batırmasıyla şekillendi. Artık dalışçılar için iki farklı plan bulunuyor. Bu plan neticesinde dalışçılar artık her iki gemi enkazına da hedef alan olarak belirlenmesini sağladı.

Maya Koyu

Bu harika koy, üç tarafı ortalama 100 metreyi aşan kayalıklarla çevrili harika bir görünüme sahip olmaktadır. Koy kapsamında birden fazla plaj yer alıyor, bunların çoğunluğu küçük plajlardan oluşurken, bazıları ise sadece dalgaların geri çekilmesiyle ortaya çıkan plaj görünümlerini kapsıyor. Ana plaj alanı toplamda 200 metrelik bir uzunluğa sahip olmakla birlikte bembeyaz kumu ile ziyaretçileri adeta büyülüyor.

Phi Phi Adası

Phi Phi Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Ada’nın tamamı iklim olarak muson iklimine sahip olmaktadır. Mayıs ve Aralık ayları yağışlı geçen ada genelinde, Ocak ve Nisan aralıkları arasında da sıcak ve kurak bir mevsim seyredilmektedir. En az yağışın olduğu ay Temmuz, en kurak ay ise Şubat ayında gerçekleşmektedir. Ada’nın en sıcak dereceleri ise 17 ila 37 arasında olmaktadır. Buna yönelik Phi Phi Adası’na gitmek gibi bir planınız var ise, mevsimsel olarak ve iklimi de göz önünde bulundurarak size en uygun ay aralığı kapsamında seyahatinizi/gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Phi Phi Adası

 

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.