Pamukkale Travertenleri Denizli

Pamukkale Travertenleri -Denizli

Ülkemizde bulunan ve Dünya üzerinde çok bilinen turistik yerlerden bir tanesi de Pamukkale Travertenleri olarak gösterilebilir. Doğa ananın bir mucizesi olarak görülen Pamukkale aslında Dünyanın yaratılışının göze muazzam görünen bir parçasıdır. Eğer gezilecek görülecek yerlere dair bir liste veya planlama yapıyorsanız Travertenleri bu listeye kesinlikle dahil etmenizi öneririz. Hatta böyle bir listeniz veya planlamanız mevcut değil ise işe ilk sıraya Pamukkale Travertenleri yazarak başlamalısınız.

Pamukkale Travertenleri Unesco Dünya Ortak Miras Listesine 1998 yılında alındı. Unesco tarafından koruma altına alındığı yıldan beri travertenler yıllık  yüz binlerce turisti ağırlamakta. Turistlerin genel olarak yorumu ise “Bu muhteşem doğa harikasının üzerine yürürken adeta cennette bulutların üzerinde yürüyormuş gibi hissediyorum.” şeklinde oluyor. 

Pamukkale Travertenleri sadece göze hitap eden muhteşem görüntüsü ile değil aynı zamanda doğal ve şifalı olduğuna inanılan suları ile de büyük önem taşıyor. Termal ve şifalı olduğu düşünülen sular yerin 320 metre altından kendiliğinden çıkıyor. 

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluştu?

Travertenler genel olarak büyük kaya parçalarının çökmesiyle oluşan doğal yapılardır. Zamanla çöken kayaların üzerini sıcak yer altı suları yukarı çıkarak yıkamaya başladı. Sıcak sular çöken kayaların üzerinden geçtikçe kayalar daha da koparak çökmeye başlamıştır. Böylece yer şekilleri oluşmuştur.

Pamukkale beyaz pamuksu görünümüne ise yine sıcak sular sayesinde ulaşır. 350 derece civarına ulaşan bu sıcak sular içerisinde yüksek miktarlarda kalsiyum ve karbonhidrat elementlerini taşırlar. Su yüzeye çıkınca sıcaklıktan dolayı hızlı bir şekilde buharlaşır. Oluşan küçük çaplı kimyasal tepkime ile kayaların tepesinde karbonat birikir. Karbonat beyaz renge sahip bir mineraldir. Zaman içerisinde karbonat gittikçe sertleşir ve kaya parçaları ile bütünleşir. Karbonatların katlar halinde beyaz görünüm katmasıyla mükemmel bir doğa harikası olan Pamukkale Travertenleri meydana gelmiştir. Travertenlerin beyaz görünümü korumak adına hala belli dönemlerde su gönderimi yapılmaktadır.

Denizli Pamukkale’de Nerede Kalınır?

Ne yazık ki Traverten çevresinde yer alan oteller ve restoranlar biraz pahalı. Üstelik bazı işletmeler yüksek fiyata rağmen kaliteli ve lezzet konusunda sınıfta kalmakta.

Pamukkale ve çevresinde yer alan işletmelerin bu politikasında “buraya gelen bir turist bir daha nasıl olsa gelmeyecek” düşüncesi yer alıyor. Bu nedenle hem fiyatlar yüksek hemde kalite olarak yetersiz. Tabi bilindik üst düzey oteller kalite standardını korumakta.

İsterseniz Denizli’de konaklayarak günübirlik olarak Pamukkale’yi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Pamukkale merkezden biraz uzakta yer alan Camping bölgelerinde kamp yapabilirsiniz.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Sevinç Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.