Oylat Gezilip Görülecek Yerler

Oylat Gezilip Görülecek Yerler - Bursa

Oylat gezilip görülecek yerler yazımızı okumadan Oylat ziyaretinize başlamayın. Kaplıcaları, şelaleleri, mağarası ve eşsiz doğasına değindiğimiz Oylat gezilip görülecek yerler yazımızı sizler için hazırladık.

Oylat, Bursa Ankara yolu üzerinde İnegöl merkeze 25 kilometre kadar uzaklıkta bulunan bir yer. Yol üzerinde ilk olarak Oylat Mağarası ile karşılaşıyorsunuz sonrasında ise Oylat’a giriş yapıyorsunuz. 

Aslında seyahate başlamadan önce Oylat ile ilgili, bu kadar beğeneceğime dair bir düşüncem yoktu. Fakat Oylat’ı gezip gördükçe aslında gizli kalmış bir cennet olduğunu anladım. Biliyorsunuz ki bu topraklar Osmanlı zamanında da kullanılmaktaydı ve hatta yerleşim yeri olarak geçmişi Roma dönemine kadar uzanmakta. Bundan dolayı çevrede birçok tarihi yer görebileceğiniz gibi doğal harikaları da kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Oylat Gezilip Görülecek Yerler – Bursa

Oylat’a giriş yaptım. Arabamı otoparka bıraktım ve Oylat’ı gezmeye başladım. Otopark’ın hemen ilerisinde taşlı bir yol var bu yol üzerinden etrafı seyrederek yürümeye başladım. Biraz ilerledikten sonra karşıma bir çeşme çıktı. Çeşmenin üzerinde sıcak ve soğuk olarak ayrılmış farklı farklı çeşmeler vardı. Hayatımda ilk defa karşılaştığım bir görüntü olunca biraz şaşırdım doğrusu. Çeşmenin hemen arkasında ise Oylat’a günübirlik gelip otelleri kullanmak istemeyenler için hamam şeklinde kaplıca yapmışlar. 

Oylat Kaplıcaları

Gelmişken Oylat’ın ünlü Oylat Kaplıcalarını ziyaret etmeden olmaz diyerek bir giriş yaptım. Fakat günübirlik geldiğim için pek uzun bir süre kalamadım içeride. Oylat’ı ziyaret edip günübirlik değilde uzun süre kalmayı düşünenler içinde biraz çevreye göz attım. Görebildiğim 3 tane otel vardı. Aşiyan Otel, Çağlayan Otel, Güven Otel; eğer Oylat ziyaretinizde uzun süre kalma gibi bir planınız var ise bu 3 otelden birini tercih etmeniz gerekiyor.

Oylat’ın merkezinde doğal ürünler satılan bir pazar kuruluyor. Her türlü doğal ürünü bu pazardan satın alabilirsiniz. Oylat gezimin tadı gerçekten damağımda kaldı. Eğer Oylat’ı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle günübirlik olarak değil en az 3-4 gün geçirecek şekilde ziyaretinizi gerçekleştirmenizi öneririm. Hatırlatmayı unutmadan Oylat’ı ziyaret ettiğinizde sadece Oylat Kaplıcalarını değil Oylat Şelalesi ve Oylat Mağarasını da gezmeyi unutmayın.

Oylat Şelalesi

Oylat Şelalesi, Marmara bölgesinde yer alan en ünlü şelaleler arasında yer almakta. Yaklaşık 15 metre yükseklikten kendini bırakan suları izlemek için yaklaşık yarım saat kadar orman yürüyüşü yapmak zorundasınız. Eğer bu yol sizi zorlarsa ve dinlenmek isterseniz yolun kenarında bulunan minik ve salaş çay ocağında muhteşem manzaraya karşı çay içebilirsiniz.

Oylat Mağarası

Oylat Mağarası, Hilmiye Köyünün yaklaşık 1 kilometre kadar güneyinde bulunuyor. Oylat Kanyonunun eridiği bölgede oluşmuş olan bu eşsiz mağarayı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm. Yaklaşık 650 metre uzunluğunda olan bu mağaranın içerisinde çeşitli canlılar yaşıyor. Ayrıca içerisindeki damla taşlar eşsiz bir görüntü yaratmış durumda.

Oylat’a Nasıl Gidilir?

Oylat’a eğer kendi arabanız ile gitmeyi düşünüyorsanız ulaşım gerçekten kolay. Bursa’nın İnegöl ilçesinden itibaren 8 kilometre daha yolu takip etmeniz gerekiyor. Sonrasında Tavşanlı yol ayrımından dönerek 11 kilometre kadar daha ilerlemeniz gerekmekte. Otobüs veya uçak gibi araçlarla da Oylat’a gitmek gerçekten kolay. Bursa merkezden İnegöl’e geldikten sonra Oylat servisleri ile kolaylıkla Oylat’a ulaşabiliyorsunuz.

Bursa’ya gelmişken Bursa Hayvanat Bahçesi ve Bursa Botanik Parkı görmeden dönmek olmaz.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Sevinç Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.