Olağanüstü Dikili

Dikili, İzmir’in kuzeyinde yer alan şirin bir ilçedir. Komşu ilceler Ayvalık, Bergama ve Aliağa’dır. Dikili İzmir’e 118, Ayvalık’a 42, Bergama’ya 24 km uzaklıktadır.

Batısı ve güneyi denizle çevrili olmasına rağmen havada ki nem oranı çok düşüktür. İlçede ekonomi tarıma dayalıdır. Dikili limanı turizm açısından ilçenin önemli bir gelir kaynağı, temiz plajları termal kaynaklarının zenginliği iç ve dış turizm açısından çok önemlidir. Yunanistan’ın en büyük adalarından olan Midilli adası Dikili’ye 30 km uzaklıktadır. Eğer tatil yapmak istiyorsanız bu şirin yere uğramanızı mutlaka tavsiye ederiz.

 Köklü bir geçmişe sahip Dikili ilçesi çok sayıda tabiat harikası yerler ve tarihi eserler barındırmaktadır. Dikili’de gezilecek yerler ;

Çamurlu Ilıcası : Dikili’de bilinen en eski ılıca olmakla ünlü olan çamurlu ılıcası, merkeze 6 km uzaklıktadır. Ilıcanın içerisindeki doğal oluşan çamur, romatizma ve cilt hastalıkları tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Doğal olan bu kür, selülit ve kırışık tedavisinde de kullanılır. Üç bin yıldır çamur üreten termal bir yapıya sahip olan Çamurlu ılıcasını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 Nebiler Ilıcası: Çınar ağaçlarının arasında bulunan bu ılıca, kubbeli hamamı ve dinlenme kabinleri ile sakin, huzurlu bir yapıya sahiptir. Hamam bölümü su sıcaklığı 57 derece iken açık alandaki ılıca suyu 53 derece sıcaklıktadır. Ilıcanın suyu; damar tıkanıkları, romatizmalı hastalıklar, böbrek taşı, kum, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ve kısmi felç gibi hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda Nebiler ılıcasının suyunda ağrı dindirici bir özellik de bulunmaktadır.

  Dikili Plajları: Dikili ilçesinin çok sayıda mavi bayrak ödülünü almış plajları ve kumsalları bulunmaktadır. Mavi bayrak ödülüne sahip bu plajların önde gelenleri ve sık ziyaret edilenleri; Belediye Halk Plajı, Kayra Plajı ve Kalem Adası Plajı’dır. Bu plajlarda denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve tüm yorgunluğunuzu alacak bir tatil yapabilirsiniz. Mutlaka gün batımını görmenizde de fayda vardır. Zira olağanüstü bir manzarayla karşılaşacaksınız.

    Nebiler Şelalesi: Nebiler Şelalesi adeta saklı bir cennet. Delice akan suyun görüntüsü ve çevresinde bulunan ağaçlar, mağaralar ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre de su sesinin oldukça rahatlatıcı bir etkisi olduğunu da belirtmemiz de fayda var. Şehrin yoğun gürültüsünden bazen kaçmak gereklidir.

  Kalem Adası: Bu doğal güzelliğe, Dikili’nin Bademli Köyünden tekne ile ulaşabilirsiniz. Ada masmavi denizi, mavi bayraklı plajı, yemyeşil doğası ile size harika bir tatil geçirmenize olanak sağlar.

Atatürk Botanik Bahçesi: Bu bahçe, Türkiye’nin ilk halka açık botanik bahçesi olarak bilinmektedir. Büyük bir alana sahip olan botanik bahçenin içerisinde üç bine yakın bitki türü bulunmaktadır. Çok çeşitli bitki türünü içerisinde barındırdığı için dünya literatürüne de girmeyi başarmıştır. Böyle çok çeşitli bitki türüne sahip bu bahçe, doğa aşıkları ve bilgi meraklıları için verimli bir etkinlik olacaktır.

  Aterneus Antik Kenti:Eğer tarihi yerlere olan merakınız varsa; Ağılkale’de kurulan ilk kent olan Aterneus Antik Kenti’ne uğramadan geçmeyiniz. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda seramik, çanak, çömlek gibi tarihi eserler bulunmuştur. Zengin bir tarihe sahip olan Aterneus Antik Kenti buram buram tarih kokmaktadır. Mutlaka ziyaret edilecekler listenize eklemelisiniz.

   Pitane Antik Kenti: Dikili ilçesinin Çandarlı beldesinde bulunmaktadır. Bu antik kentin, 13. ya da 14.yüzyıllarda yapıldığı bilinmektedir. Günümüze kadar çok iyi korunmuştur. Antik kentte yapılan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen tarihi eserleri ve kalıntıları görmenizi tavsiye ederiz.

   Çandarlı Kalesi: Çandarlı beldesinde bulunan bu kale Dikili’nin en önemli zenginliklerinden biridir. Tarihte Cenovalılar tarafından yapıldığı bilinip, Osmanlı döneminde tekrar onarılmıştır. Çandarlı kalesi günümüze kadar sağlam olarak ulaşan eserlerdendir. Konum itibariyle denize karşı yapılmış olmasıyla muazzam bir manzara sizi karşılayacaktır. İç ve dış mimarisini mutlaka yakından görmelisiniz.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Seçil Kılıçaslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.