Muğla’nın Muhteşem Tatil Beldesi Dalyan

Muğla’nın muhteşem tatil beldelerin birinde tatil yapmak istiyorsunuz ve nereye gideceğinizi bilmiyor musunuz? Tatil planlarınızın içinde huzur, mutluluk, tarih, dinlenme, eğlence, deniz, kum ve güneş mi var? O zaman sizi hepsini bir arada bulabileceğiniz doğası mavi yeşil renklerin en uyumlu renkleri ile sizi Dalyan’a davet ediyoruz. Daha önce görmediğiniz ve  gelince doğasına, havasına, kumuna, güneşine hayran kalacağınız Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan’ı daha yakından tanımak ister misiniz?

Dalyan Hakkında

Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir mahallesidir .Muğla’ya 80 Km uzaklıkta olan Dalyan Farklı bir tatil beldesi  olarak göze çarpmaktadır. Bu bölgenin oluşumu M.S  4 yy da oluşan bugün bir deprem sonrası Dalaman çayının yeri değişmiş ve egeden Akdeniz’e dökülmüştür. Ve bir kanal gibi oluşan bu çayda bir labirent görünümü almıştır. Dalyan doksanlı yıllara kadar popülerliği olmayan bir beldeydi. Tamamen kendine özgü bitki örtüsü ve coğrafi konumu ile gelen tüm ziyaretçilerini kendine hayran bırakmayı başarmış bir çok yerli ve yabancıların buraya yerleşmesini sağlamıştır. Doğanın ve tarihin birleştiği bir yeryüzü cenneti dememek imkansız olur. İlk olarak burayı hikayeci ve romancı Halikarnas balıkçısı Cavit Şakir Kabağaçlı ve yazar Azra Erhat’ın kalemi ile ünlenmiştir. Çekiciliği ve doğası ile tamamen başka turistik bölgelerden ayrılan Dalyan koruma altına alınmış ve ekolojik olarak da Dünya’nın ilk onunda yer almaktadır. Sonuçta Dalyan’ın kendine özgü eşsiz güzelliği doğası tarihi yer almaktadır.

Muğla Dalyan’a Ulaşım

Dalyan’a eğer Havayolu ile gelmek isterseniz en yakın olan Dalaman havalimanına gelebilirsiniz. Dalyan’a uzaklığı 28 km olup kalan ulaşımı taksi ile yapılması en mantıklıdır. Yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Eğer Ankara, İzmir, İstanbul  üzerinden gelen ziyaretçiler Ortaca’dan inmeleri gerekmektedir. En önemli konu buradan başlıyor eğer üzerinde Fethiye yazan araç var ise binin yoksa Marmaris yazan otobüse binerseniz sizi Muğla’da indirecek ve uzun bir yolculuktan sonra bir buçuk saatlik minibüslerle devam etmek zorunda kalacaksınız. Otobüslerine bindikten sonra . Fethiye’ye gelmeden önce Ortaca’da inip oradan servislerle ya da taksi ile  Dalyan’a ulaşabilirsiniz. Eğer kendi aracınız ile gelmek isterseniz önce Ortaca’ya oradan Dalyana girmeniz tavsiye olunur. Yol üzerinde Dalyan Levhaları görebilirsiniz şayet bu yollara saparsanız eski yollardan geçmek zorunda kalırsınız.

Dalyan’da Konaklama

Dalyan’da her keseye uygun pansiyon apart evler bulunmaktadır. Ayrıca kamp yerleri  de bulunmaktadır.

Dalyan’da Neler Yapılır?

Dalyan’ın en güzel tarafı küçük bir yer olması ve yaşayacağınız her şeyi aynı anda yaşamanıza olanak sağlamıştır. Kanalın başlarında bulunan teknelere binerek isterseniz mavi turlara çıkabilir diğer adaları görebilirsiniz. Ya da yine bu teknelere binip kanalın eşsiz manzarasında vakit geçirebilirsiniz. Giderken sol tarafta ahşap işletmeleri ile yapılan kafeleri göreceksiniz. Sağ tarafta dağ bulunmakta olup ve bu dağların yamaçlarında Likya mezarlıkları seyrederek müthiş bir macerayı yakalayacaksınız. Yolun sonunda 4.5 KM uzunluğunda bir sahile geliyorsunuz . Burada uçsuz bucaksız görünen sahilden, keyfinize göre yere geçip deniz kum güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Dışarıdan yiyeceğinizi içeceğinizi getirebilirsiniz. Lakin işletme belediyeye ait olduğu için fiyatların yüksek olmaması ve sıcakların olması nedeni ile yanınızda getirmenize gerek kalmayacaktır. Dönüşte yine aynı kanal dönüş yolu ile geri dönüyorsunuz. Aynı turlarla  sıcak su içinde bulunan çamura girerek çamur banyosu yapabilirsiniz. İçinde bulunan elementler nedeni ile kırışıklara ve bazı hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Akşamları bir çok farklı konsepte kafelerin,  barların olması en sevdiğiniz eğlence merkezine gidebilmenizi sağlamıştır. Bu bölgede başka gezilecek yerler olarak Likya mezarlıkları, Sülüngür gölü ve dalyan camidir. Eğer tatilinizi muhteşem doğayla olmak aynı zamanda denizinden yararlanmak ve fotoğraf çekmek huzuru bulmak için düşünüyorsanız tam olarak bulunmanız gereken tatil noktası Dalyan’dır.

Muğla Dalyan Resimleri
Muğla Dalyan Resimleri
Muğla Dalyan Resimleri
Muğla Dalyan Resimleri
Muğla Dalyan Resimleri
Muğla Dalyan Resimleri
Muğla Dalyan Resimleri

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.