Muğla’nın Dingin Cennet Köşelerinden: Uzunyurt Köyü

Ülkemizin nadir bilinen yerlerini keşfederek, Akdeniz’in saklı koylarında dinlenmek istiyorsanız, sizi doğayla tarihin buluşma noktası Uzunyurt’a davet ediyoruz. Teknelerle tertemiz suları ve eşsiz manzaraları gezerken, tertemiz havayı içinize çekebilir, köyün doğal lezzetleri arasında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Fethiye’nin son yıllarda ilgi gören bu köyü, Ölüdeniz’in yakınlarında sizleri bekliyor.

Uzunyurt Hakkında

Uzunyurt, Muğla’nın Fethiye ilçesinin nadide güzelliklere sahip köylerinden biridir. Köyün diğer adı Faralya’dır. Uzunyurt, bağlı olduğu Fethiye ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktadır. Köy, Muğla’ya ise 160 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Faralya, eski dönemlerden beri ilgi gören doğal güzelliklere sahiptir. Köyü yakın civarda Roma dönemine ait kalıntılar yer almaktadır. Tatilciler genellikle Ölüdeniz’i tercih ettiği için, Uzun yurt daha az ziyaretçi alan, yani daha az bilinen bir yerdir.

Ölü denizle arasında yaklaşık 8 kilometre bulunan Uzunyurt köyü, bölgenin kalabalık tatil anlayışından uzak, çok daha tenha ve dinlendirici bir yapıya sahiptir. Uzunyurt, Hisar Mahallesi, Orta Mahalle ve Kabak Mahallesi olarak üç mahallenin bir araya gelmesiyle köy statüsü kazanmıştır. Sahip olduğu koylar ve Kelebekler Vadisine yakınlığı burayı son derece cazip kılmaktadır. Bunun yanında Kabak Vadisi ve ormanlık alanları keşfedilmeyi bekleyen diğer doğal güzelliklerdir. Özellikle tekne turlarına katıldığınızda köyün araçlar gidilemeyen saklı koylarına ulaşabilir, farklı bir tatil yaşama fırsatı bulabilirsiniz.

Uzunyurt Ulaşım

Eğer aracınız yoksa Muğla’nın Fethiye ilçesinden hareket eden araçlarla kolaylıkla Uzunyurt köyüne ulaşabilirsiniz. Uzunyurt köyü,  Fethiye ilçesine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe merkezinden düzenli olarak köye seferler düzenlenmektedir. Uzunyurt köyü, Muğla’ya ise yaklaşık 160 kilometre uzaklıktadır. Fethiye’den kalkan araçlar öncelikle Ölüdeniz merkezine gidip, daha sonra köye geçmektedir. Ölüdeniz’den teknelerle köyün koylarına ulaşım sağlanabilir. Kendi aracı olanlar Fethiye’den yola çıkarak, Ovacık ve Ölüdeniz arasında bulunan köye ulaşım sağlayabilirler.

Uzunyurt Konaklama

Uzunyurt ve çevresinde konaklama seçenekleri hayli fazladır. Dilerseniz kamp yerlerinden birinde, dilerseniz farklı bütçelere hitap eden otel ve pansiyonlarda kalabilirsiniz. Erken rezervasyon yaptırarak daha avantajlı fiyatlarla tatil yaşayabilirsiniz. Uzunyurt konaklama seçeneklerinden bazılar şöyledir:

  • Faralya Onur Motel: 0538 260 87 34
  • Motel Montenegro: (0252) 642 11 77
  • Nautical Hotel: (0252) 614 94 91
  • Seaview Faralya Butik Otel: 0538 739 51 90
Uzunyurt Gezilecek Yerler

Uzunyurt köyü muhteşem koylara, kamp alanlarına, yemyeşil tepe ve sırtlara uzanan eşsiz bir tatil yeridir. Bu bölge ve çevresinde uğrayabileceğiniz doğa ve tarih harikaları bulunmaktadır.

Kabak Koyu: Ölüdeniz’den sonra en güzel kumsalların bulunduğu yer Kabak Koyu’dur. Kayalıkların ardından gelen unutulmaz kumsal, berrak bir denize ve eşsiz bir manzaraya sahiptir. Kabak Koyu’nda doğa harikası ağaç ve çiçekler yer almaktadır.

Kelebekler Vadisi: Uzunyurt sınırları içinde bulunan vadi rengarenk kelebekleri ve eşsiz manzarasıyla dünyaca ünlü vadilerimizden biridir. Uzunyurt seyahatinizde bu vadiyi mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Ölüdeniz: Uzunyurt ve Ölüdeniz arası mesafe oldukça kısadır. Bu nedenle hem Uzunyurt’un güzelliklerini hem de dünyanın en iyi kumsallarından seçilen Ölüdeniz’i bir arada görme şansına sahip olabilirsiniz.

Uzunyurt Fotoğrafları

 

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.