Marmaris – Amos

Kökenleri milattan önce 2.yüzyıla kadar dayanan ve geçmişine dair buluntuların 1948 yılında yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılması ile birlikte Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilen ve koruma altına alınan Marmaris Amos noktası ilçe merkezine yaklaşık olarak 24 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İçmeler bölgesinden Turunç noktasına doğru hareket edilmesi ile birlikte oldukça kolay bir şekilde varış yapabilmenin mümkün olduğu bu eşsiz nokta günümüz itibariyle tarihi öneminin yanı sıra yaz mevsiminde kum, deniz ve güneş üçlüsü ile birlikte sakin ve huzurlu bir şekilde tatil yapmak isteyenlerin ilgi odağına yerleşmiştir. Turunç ve Kumlubük gibi noktalara komşu olan bölgeye Profesörler Sitesi olarak nitelendirilen tatil köyünün içerisinde geçilmesi ile birlikte giriş yapabilmek mümkün olmaktadır.

Marmaris Amos bölgesinde yer alan plaj, aynı adı taşıyan restoran tarafından işletilmekte ve bölgeye sadece özel araçlar aracılığı ile ulaşabilmek mümkün olduğu için misafirlere uygun bir şekilde otopark hizmeti de verilmektedir. Taşlık bir sahili bulunan bölgede şezlong ve güneşlik gibi ekipmanlar da belli bir ücret ödemek suretiyle misafirlerin hizmetine sunulmaktadır. Deniz içerisinde vakit geçirmek isteyen katılımcılar haricinde kültür turizmine ilgi duyan misafirler için bölgede görülmesi gereken rotalar arasında Amos Antik Kenti ön plana çıkmaktadır. Tatil köyünün biraz ilerisinde yer alan antik kent ile birlikte Kumlubük noktası da ziyaret edilerek çok daha keyifli bir tatil yapabilme imkanı bulunmaktadır.

Marmaris Amos Koyu ve Antik Kenti Özellikleri

Yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazanan ve rengarenk çakıl taşları ile birlikte oldukça uzun bir plaja sahip olması ile dikkat çeken Amos (Marmaris) noktasında yer alan koyda doğa ile iç içe huzur dolu bir şekilde vakit geçirebilme imkanı mevcuttur. Ege ve Akdeniz yemek kültürünün etkisini görebilmenin mümkün olduğu bölgede hizmet sunan restoran ve lokanta gibi noktalarda en lezzetli ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilen sebze ve meyveler kullanılarak oluşturulan çeşitli sebze yemekleri, zeytinyağlı sunumlar eşliğinde misafirlerin beğenisine sunulmaktadır.  Helen dilinde Ana Tanrıçanın Tapınağı anlamını taşıması amacıyla günümüzdeki kullanımı ile isimlendirilen bölgenin tarihi Antik Çağ dönemine kadar uzanmaktadır.

Marmaris Amos Tarihi İle İlgili Diğer Detaylar

Helenistik dönem içerisinde Samnaios ismiyle de nitelendirilen Marmaris Amos noktasında oldukça görkemli bir kule inşa edilmiş ve kulenin etrafı yüksek surlar ile çevrilmiştir. Doğu Roma İmparatorluğu dönemine kadar gelmeyi başaran antik kent, daha sonraki dönemlerde zarar görmeye başlamış ve günümüz itibariyle sadece tiyatro bölgesi gezilebilecek yerler arasında kalmıştır. Çeşitli teraslara ev sahipliği yapan bölgede güneşin doğuş ve batış anlarını izleyebilmek mümkün olmakta ve güzel anlar yaşayabilme imkanı bulunmaktadır. Deniz ve kültür turizmine ilgi duyan katılımcılar için önemli bir alternatif konumunda yer alan bölge günden güne popülerliğini artırmaktadır.

Marmaris Amos Resimleri

Marmaris Amos Resimleri
Marmaris Amos Resimleri
Marmaris Amos Resimleri

 

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

2 Comments

  1. Çok güzel bir yer doğayla iç içe . Tatile gidecem diyorsanız bence en güzel yer burası tavsiye ederim ben çok memnun kaldım :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.