Van Gölü Tanıtım

Türkiye’de üzerinde taşımacılık yapılan tek göl; Van Gölüdür. Van gezginler tarafından; Doğu’nun Amsterdam’ı, Doğu’nun Paris’i gibi yakıştırmalar ile ünlenmiştir. Bu şehre geldiğiniz zaman dokusu ve farklı iklimi size farklı bir deneyim sunacaktır. Van; eski dönemde volkanik dağların bulunduğu bir bölgeydi ve bu nedenle birçok çöküntülere şahitlik etmişti. Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan bir çöküntü de Van’ı kurulmasına yardımcı oldu. Türkiye için oldukça önemli şehirlerden birisi haline gelen Van; tarihi, doğası ve aynı zamanda kültürü ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Yerli yabancı birçok kişi Van Gölü gezilecek yerler ile ilgili araştırmalar yapıyor ve Van Gölü görülmesi gereken yerler nereler öğreniyor. 2014 yılından bu yana büyük şehir olarak bilinen Van; birçok gezilmesi ve görülmesi gereken yere sahip. Bu yerler arasında ilk sırada olan ise Van Gölü.

Van’da Gezilecek Yerler

Van ulaşımını tren ile sağlamanız mümkün. Gittiğiniz mevsim sırasında badem ağaçlarının çiçek açtığını görüşeniz Van Gölü gezilecek yerler listesinde bulunan en güzel yerlerden birisindesinizdir demektir. Gezi tutkunları; Van için en güzel mevsimin Nisan olduğunu söyler. İlk baharın merhaba dediği bu şehri havalar henüz çok sıcak değilken ziyaret etmek ve bütün dokusunu gözlemlemek gerekli.

Van Gölü

Van’a gittiğiniz zaman Van gölü görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada geliyor diyebiliriz. Sizin için göl olan bu yer Van halkı için bir deniz özelliği taşıyor. Yerli halk buraya Van Denizi diyor. Van gölünü görmek için Tatvan ilçesine geçmeniz gerekli. Meşhur Nemrut türküsünün yazıldığı bu topraklarda; Nemrut’un patlamasıyla oluşan Van Denizi; volkanik bir göl. Burası aynı zamanda Türkiye’nin en büyük gölü olarak da kendinden sıkça bahsettiren bir yer. Van Gölü çevresinde yazın denize girmeniz mümkün hatta bunun için birçok koy da var. Yaz kış fark etmeksizin; göl kenarında Artos ve Erek dağlarını görmeniz, tepesindeki kara şahitlik etmeniz mümkün.

Van’a geldiğiniz zaman Van Gölü görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alıyor denebilir bunun nedeni de dünya genelinde de bir üne sahip olması. Dünyanın en büyük sodalı gölü; Van Gölüdür. Göl hem tuzlu hem de sodalı olunca Van gölü gezilecek yerler arasında dünya listelerinde de önemli bir yere kavuşuyor. Gölün bu durumundan kaynaklı olarak da gölde sadece inci kefali yaşayabiliyor.

Van Gölü aynı zamanda adaları da olan bir göl. 4 adası olan göl tarih açısından oldukça zengin mekanları kendine saklamış denebilir. 1990 yılından beri buralar aynı zamanda birer Sit Alanı olarak korumada.

Bilmeniz gereken bir diğer önemli bilgi ise halkın hala Van Gölü Canavarına gönülden inandığı. Bunun bir söylenti olduğu iddiası dolaşsa da halk ciddi anlamda bu söylentiye sahip çıkıyor.

Akmar Adası

Akmar Adası; Van Gölü gezilecek yerler arasında mutlaka listenizde yer alması gereken bir yer. Van Gölü 4 adaya sahip ancak en fazla ziyaret edileni; Akmar. Bunun nedeni pembe badem ağaçları da olabilir. Pembe ağaçlar arasında muhteşem piknikler yapmanız da mümkün. Bütün ada çevresinde bu ağaçları görebilirsiniz. Ada içerisinde bir de Akdamar kilisesi var. Çay bahçesine uğrayarak burada vakit geçirmeniz ve kiliseyi gezmeniz mümkün. Kilise üzerinde Ermenilerin muhteşem mimari işçiliğini de görebilirsiniz. Adaya göl kenarından kalkan tekneler ile ulaşım oldukça kolay ve son derece de ucuz.

Ada’nın oldukça farklı bir hikayesi var. Ermeni’ler burada yaşarmış ve bir kesişin de güzel Tamar adında bir kızı varmış. Gölün karşısından bir çoban sevmiş. Çoban her akşam denizi geçip Tamar’a gelirmiş. Tamar; adayı bulabilmesi için ona bir lamba ile deniz feneri olurmuş. Babası durumu fark etmiş ve bu aşkı istemediği için bir akşam çobanı akıntının içine sürüklemek için farklı bir yerde ışığı tutmuş. Çoban ölene kadar yüzmüş. Ölürken bağırışları duyulan çoban; “Ah Tamar’a” diye bağırıyormuş. Yöre halkı uzun süre buraya Ahtamara adası demiş ancak zamanla Akdamar olarak dillere yerleşmiş.

Van Kalesi

Van gölü kıyısında olan Van Kalesi’ni gezmek isterseniz; muhteşem İngilizcesi olan küçük rehberler ile karşılaşmanız mümkün. Zaman içerisinde buraya gelen rehberlerden her şeyi kapan yöre halkı çocukları; Van Kalesi hikayesini size muhteşem bir şekilde anlatabilir. Urartu kralının kurduğu bu hake kayalıklar üzerinde bulunmaktadır. Çevrede Urartu krallığına ait birçok  önemli eser bulunduğu da bilinmektedir.

Van’a gittiğiniz zaman aynı zamanda Van Kahvaltısı yapmayı ve önemli bir genetiğe sahip olan, dünyada başka eşi olmayan Van Kedilerini de görmeyi ihmal etmeyin. Van gölü çevresinde bu aktiviteleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Serpil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.