Keyifli Bir Tekne Yolculuğu İle Keşfedeceğiniz Saklı Cennet: Çatı Koyu

Ülkemizde, doğanın yemyeşil köşeleriyle deniz maviliğinin buluştuğu saklı güzelliklere ulaşmak isteyenleri bekleyen pek çok eşsiz mekân bulunuyor. Şehir yaşamının getirdiği stresten arınmak,  doğayla baş başa kalıp kafa dinlemek ve günlerce sürecek bir tatilin getireceği tazelenme hissini dakikalar içinde yaşatacak yerler arayanlara çok özel bir önerimiz olacak.

Kara ulaşımı sınırlı olduğu için “el değmemiş” kabul edilen, doğal limanıyla sizi doğanın kucağına davet eden bu yerlerin başında “Çatı Koyu” geliyor. Berrak ve tertemiz deniz sularını ilk defa kendiniz keşfediyormuş gibi hissedeceğiniz Çatı Koyu, Büyük ve Küçük Çatı Koyu olarak iki bölümden meydana geliyor. Tabiatın bu iki benzersiz güzelliği, evlerle, otellerle ve tatil köyleriyle doldurulmamış taptaze güzelliği ile siz macera severleri bekliyor.

Çatı Koyu Hakkında

Çatı Koyu, Datça’nın kuzeydoğusunda yer alan eşsiz doğal koylardan biridir. Büyük ve Küçük Çatı Koyu olarak iki bölümden oluşan koylar, Datça bölgesinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Özellikle Büyük Çatı Koyuna en fazla iki tekne sığabilmesi ziyaretçiler için oldukça avantajlıdır. Bu koyların özelliği ise doğanın meydana getirdiği birer liman olmalarıdır.

Büyük Çatı Koyu: Küçük Çatı Koyuna göre daha fazla ziyaretçinin uğradığı doğal bir koydur. Karanın içine doğru, bir veya iki teknenin sığabileceği genişlikteki bir alandır Ağaçlarla çevrili, insana huzur veren bir yer olan Büyük Çatı Koyu mutlaka uğranması gereken sakin bir konaktır.

Küçük Çatı Koyu: Hem kıyılardaki kayalık bölümleriyle hem de çevresindeki yeşil alanla adeta doğal bir korunaktır. Denize girebileceğiniz, balık tutabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz eşsiz bir alan olan Küçük Çatı koyu, Büyük Çatı Koyu gibi Bördübet Limanına yakın bir konumda bulunmaktadır.

Çatı Koyu’nda Konaklama

Büyük ve Küçük Çatı koyları ve çevresindeki eşsiz koyların özelliği yakın çevrede konaklama tesisinin bulunmamasıdır. Gökova körfezi ve çevresi bu bakımdan bulunmaz bir seyahat fırsatı sunmaktadır. Doğayla iç içe olmak isteyen ve Çatı koylarını ziyaret etmek isteyen kişiler gün içi gidip dönme fırsatını değerlendirebilirler. Bunun için bu bölgeye yakın Datça otelleri değerlendirilebilir. Bir başka konaklama seçeneği ise Marmaris’te bulunan otellerdir.

Çatı Koyu’na Ulaşım

Çatı Koyu, Bördübet Limanı bölgesinde, Datça’ya yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır. Gökova Körfezi’nde yer alan Çatal Koyu’na en kolay ulaşım yolu düzenlenen tekne turlarıdır. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen tekneler için belirli bir düzenleme söz konusudur. Özellikle Büyük Çatı Koyu’na belirli bir seferde ikiden fazla tekne girişi yapılmamaktadır. Bu da hem ulaşım hem de sakin bir gezinti için ideal olacaktır.

Muhteşem doğal güzellikteki Büyük ve Küçük Çatı Koyu’na ulaşmanın bir diğer yolu ise biraz zorlu ve keyifli bir yürüyüş yapmaktır. Koyların kıyısını takip ederek yemyeşil doğanın içinden geçerek kendinizi eşsiz manzaranın ortasında bulabilirsiniz. Ancak yola çıkmadan önce hazırlıklı olmakta yarar var. Bu bölgede tesis, restoran ya da yakın civarda konaklayabileceğiniz bir yer bulunmuyor.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.