Kapadokya (Peribacaları)

Peribacaları

Kapadokya (Peribacaları), ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi. Her geçen gün de ünü yayılmaya devam ediyor. Her ne kadar Kapadokya dendiği zaman akla bir tatil yeri gelse de aslında burası geniş bir bölgeden oluşuyor. Nevşehir civarında yer alan birçok peribacasının ve başka doğal oluşumların bulunduğu bölge dünyada eşi benzeri bulunmayan güzellikleri barındırıyor.

Pers dilinde Güzel Atlar Diyarı anlamına gelen Kapadokya, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi. Bu yüzden vadiler ve peribacaları gibi doğal oluşumlar yanında çok faklı kültürlerden izler taşıyor. Nevşehir ve Kayseri arasında kalan bölgedeki peri bacaları Nevşehir merkeze 7 km uzaklıkta, Avanos-Ürgüp-Uçhisar ortasında kalan vadilerde dağınık halde bulunuyor.

Kapadokya (Peribacaları) Gezilecek Yerler, Yapılabilecek Etkinlikler

Kapadokya bölgesi, doğal güzelliklerin olanca harikalığıyla görülebileceği bir yer. Doğanın bağrında yolculuk yaparken birçok farklı güzelliği görebiliyorsunuz. Bakımları ve düzenlemeleri de yapılmış olan bu yerler, insanı hayret düşürecek nitelikte bulunuyor. Onlarca yer arasında Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ihlara Vadisi, Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi, Asmalı Konak, Kızılçukur Vadisi, Üç Haçlı kilise, Ayvalı Kilise, Sarnıç Kilisesi, Çavuşin Köyü, Narlıgöl Krater Gölü, Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi ve daha onlarca farklı yer bulunuyor. Her birisi tarihin farklı bir anına tanıklık fırsatı sunan bu yerler ziyaretçilerine farklı duygular hissettiriyor.

kapadokya
kapadokya

Kapadokya denildiği zaman ilk akla gelenlerden birisi sıcak hava balonlarıdır. Bölgenin ve ülkemizin simgelerinden birisi haline gelen sıcak hava balonları ile peribacaları üzerinde bir balon turu mutlaka yapılmalı, coğrafyanın eşsiz manzarası yukarıdan görülmelidir. Çok sayıda balon firması uçuş hizmeti veriyor. Erken saatlerde başlayan balon turları için servis ve kahvaltı hizmeti de veriliyor. Hava şartları uygunsa rengârenk balonlar eşliğinde, güneşin doğuşu ile birlikte bir görsel şölen başlıyor. Aynı şekilde akşamüzeri de gün batımının eşsiz manzarası eşliğinde balon keyfi yapılıyor. Balon yolculuğu sırasında vadiler ve peri bacaları daha yakından görülebiliyor.

Kapadokya’da yapılacaklar arasında bir diğeri çömlek yapımı. Küçük bir dersten sonra çömlek satan dükkânlarda siz de çömlek yapmayı deneyebilir, bardak, kâse, Hitit Güneşi veya şarap testisi deneyebilirsiniz.

Kapadokya (Peribacaları)’ya Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

Kapadokya (Peribacaları) bölgesinde peribacaları dağınık halde bulunuyor. Kimi zaman 3 metre arayla kimi zaman 3 km arayla yer alan peribacalarının büyüklükleri de birbirinden farklı. Bölgede 3 metre boyunda da 15 metre boyunda da peribacaları yer alıyor.

Kapadokya (Peribacaları) ulaşım imkânı karayolu veya havayolu ile yapılabiliyor. Nevşehir merkezden 7 km mesafede bulunan bölge, Nevşehir Havalimanına da 15-20 dakika mesafede bulunuyor. Kayseri Havaalanından da 1 saatte Kapadokya’ya ulaşılabiliyor. Hem Nevşehir, Aksaray, Kırşehir hem de Kayseri’den düzenli aralıklarla toplu ulaşım otobüsleri Kapadokya’ya seferler düzenliyor. Ziyaretçiler için bölgede çok sayıda otel ve apart yılın her günü hizmet veriyor.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Sevinç Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.