İzmir’in Gözde Kaplıcalarından Biri: Ilıca

İzmir ilinin ilçesi olan Çeşme, renkli eğlence hayatı ve beyaz kumsalları olan bir turistik tatil yeridir. Çeşme yerlilerin olduğu kadar turistlerin de ilgisini çeken Çeşme eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenlerin adresidir. Yaz dönemlerinde nüfusunda büyük bir artış olan Çeşme’de suyun sıcaklığı uzun süre denize girebilmeyi sağlamakta olup nem oranı ideal seviyededir. Çeşme’de mayıs ile kasım ayları arasında denize girilebilmektedir. Ilıca, Çeşme yakınlarında yer alan gelişmiş termal merkezidir. Ilıca’da denizde ılıca kaynağı bulunmakta suyun sıcaklık seviyesi yaklaşık 58 derece olmaktadır. Dünyadaki ender kaplıcalarından biri olan Ilıca, içinde potasyum klorür, magnezyum klorür ve sodyum klorür bulundurmaktadır. Bu nedenle Ilıca birçok hastalığın tedavisinde fayda sağlamaktadır. Romatizma, metabolizma bozuklukları, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, kalp ve damar tıkanıklığı için yararları dokunan Ilıca, hem doğal bir güzellik hem de sağlık açısından birçok fırsatı sağlamaktadır.

Ilıca’da Gezilecek Yerler

Termaliyle popüler bir durak olan Ilıca, nitelikli konaklama ve termal olanakları sağlamaktadır. Sıcak termal su, Ilıca Plajı ile beraber diğer plajlara da termal havuz niteliği kazandırır. Çeşitli konaklama tesisleri ile turistlerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yoğun turist çeken Ilıca’da otellerde de kaplıca suyu bulunmakta. Ilıca’nın bir başka özelliği plajın yaklaşık yüz metrelik bir denize doğru olan kısmının insan boyu geçmiyor oluşudur. Derinliği az olan bu Ilıca’nın bilimsel araştırmalar sonucu yararlarının azımsanmayacak derecede olduğu anlaşılmıştır. İster çocuklu bir aile olun ister arkadaşlarınız ile tatile çıkmış olun Çeşme Ilıca herkes için uygun ortam koşulları ile güvenli tatil fırsatı sunan bir tatil mekanı durumundadır.

Çeşme kıyı şeridinde birbirinden güzel plajlar bulunmakta hepsinden alacağınız keyif farklı olmaktadır. Yumuşak kumsalları ve temiz denizi yerlileri ve turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Boyalık Koyu, hemen hemen Ilıcanın özelliklerini göstermekle beraber Ilıca’da hızlı gelişmiş olan bir koydur. Koyun orta yerinde Kalem Burnu’nun kara ile birleştiği kısımda modern bir konaklama tesisi olan Altınyunus Tatil Köyü ve Marinası vardır. Çeşitli güzellikleri bulunan tatil köyü mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca bu koyda Sakin Deniz plajı bulunmakta ve bu plaj koyun en sakin plajı olma özelliği taşımaktadır.

Ilıca’da Neler Yapılır

Ilıca ege bölgesinin en eğlenceli tatil yerlerinden biridir. Termal su olanaklarına sahip olan Çeşme’de çok sayıda gezi mekanı ve faaliyetleri bulunmaktadır. Bu yörede bulunan Ildırı, Antik kentin bulunduğu bir doğal plaj ve kamp alanıdır. Kampçıların yoğun olarak tercih ettiği görselliği yüksek bir yer olan Ildırı, çeşitli faaliyet olanaklarının tanındığı doğal güzelliklere sahip bir yöre durumundadır. Eşek Adası ise eski ismiyle GONİ olarak bilinen fakat günümüzde Çeşme arasındaki ulaşımı yatlar ile bir saatlik mesafede bulunan temiz koylara sahip günübirlik yat gezileri için tercih edilen mekanlardandır. Kuzey rüzgarlarını almayan bir konuma sahip Eşek Adası, su ve su altı sporları için doğal konumu itibariyle oldukça elverişlidir. Adada eşeklerin yaşamını sürdürebilmesi için tatlı su kuyusu bulunmaktadır. Bahar aylarında mükemmel olan Eşek Adası, nergis ve kekik kokuları ile insanı büyülemektedir.

Çeşme Ilıca Resimleri

Çeşme Ilıca
Çeşme Ilıca
Çeşme Ilıca

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.