İzmir’in Az Bilinen Doğal Cenneti: Karaburun

 

Alışıldık tatil mekanlarının dışına çıkıp, insan elinin daha az değdiği, doğal özelliklerini ve tarihini koruyan yerlere ulaşmak isteyenler için ülkemiz tam bir cennet sayılır. Masmavi suların doğanın yeşil örtüsüyle kaynaştığı, kıyılarıyla insana huzur ve dinlenme şansı veren yerler arıyorsanız, Karaburun tam da size göre. İzmir’in küçük ilçesi Karaburun,  biraz zorlu bir kara yolculuğu gerektiren ancak buna değen harika bir yer. Toplam 13 köye sahip bu ilçe, tertemiz denizi ve saklı kalmış kumsalları ile sizleri bekliyor.

Karaburun Hakkında

İzmir’in en küçük ilçelerinden olan Karaburun, yüzlerce yıllık tarihi boyunca Capo Calaberno yarımadası olarak adlandırılmıştır. Ege kıyılarında yer alan ve İzmir’e yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, Çeşme ve Urla arasında yer almaktadır. Yaz aylarında sıcak ve nemli bir havaya sahip Karaburun’da, sonbahar ve kış ayları ılık ve zaman zaman yağışlı geçmektedir. İlçenin büyük bir bölümü denize bakmaktadır.

İlçenin en büyük özelliği bağlı olduğu İzmir şehrinin körfezinin girişini büyük oranda kaplıyor olmasıdır. Balıklıova ve Gerence koyları arasında yer alan Karaburun’a İzmir şehri üzerinden kara yolu ile gidenleri virajlı kısımlar beklese de, son yıllarda yapılan çalışmalarla ulaşım biraz daha kolaylaşmaya başlamıştır. Karaburun, doğal köy yaşamının izlerini taşıyan, fazla kalabalık olmayan nüfusa ve sakin bir merkeze sahip bir ilçedir.

Karaburun

Karaburun Ulaşım

İzmir üzerinden Karaburun’a ulaşmak için şehir içinden kalkan dolmuş ve belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Eğer Üçkuyular garajı üzerinden gitmeyi düşünüyorsanız, burada belirli aralıklarla düzenlenen otobüs ve dolmuş seferlerini tercih edebilirsiniz. İlçe İzmir’e yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Eğer ilçeye deniz yoluyla gitmek istiyorsanız yazın düzenlenen Foça-Karaburun-Mordoğan vapur seferlerini değerlendirebilirsiniz. Aracınızla ilçeye ulaşmak istiyorsanız   İzmir – Çeşme yoluna girip, daha sonra karşınıza çıkacak olan Mordoğan – Karaburun sapağından ilçe yoluna geçebilirsiniz.

Karaburun Konaklama

Karaburun ilçesi yoğun turistik beldeler kadar olmasa da önemli bir ziyaretçi potansiyeline sahip bir yerdir. İzmir ve çevresinden gelenlerin yanında ülkemizin farklı yerlerinden bu ilçenin önemli yerlerini keşfetmeye gelen ziyaretçiler bulunmaktadır. Karaburun’da, özellikle iskele bölgesinde konforlu otel ve pansiyonlara rastlayabilirsiniz. Öne çıkan Karaburun konaklama seçeneklerinden bazıları şöyledir:

  • Yalı Butik Pansiyon – 0534 380 34 34
  • Ada Marin Suit – 0533 716 27 72
  • Mavi Keçi Otel – 0532 236 88 17
  • Vera Butik Otel – 0232 250 81 45
Karaburun’da Neler Yapmalı?

Karaburun, doğallığını koruyan, şirin bir İzmir ilçesidir. Şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenlerin hayli keyif alacağı ilçede muhteşem koylar sizi beklemektedir. Temiz sular ve doğal koylarla sizi kendine çekecek olan Karaburun’da deniz fenerini ve iskele bölgesini keyifle gezebilirsiniz. Kimi efsanelere göre bu bölge zeytinin ilk doğduğu yerdir. Ege’nin doğal zeytinlerini bulacağınız ilçede lezzetli deniz ürünlerini de mutlaka denemelisiniz.

Karaburun

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.