İstanbul’da Günübirlik Gezilesi Yerler

İstanbul’da Günübirlik Gezilesi Yerler

İstanbul, geçmişten günümüze hem tarihi ile hem de doğal güzellikleri ile çoğu insanı kendine hayran bırakan bir etkiye sahiptir. Fakat şehrin kalabalığında, iş yaşamının stresinde şehrin sahip olduğu bu güzellikleri görmek çoğu zaman mümkün olmayabiliyor. Özellikle İstanbul’da gezilecek yerler denilince akla alışveriş merkezleri gelse de aslında şehre çok da uzak olmayan güzelliklerini keşfetmek oldukça kolay. Şehrin içerisinde ya da şehre çok uzak olmayan. Ulaşımı oldukça kolay olan bu yerlere ister aile ister arkadaşlar ile ziyaret ederek keyifli vakitler geçirmek de mümkün.

İstanbul Dışındaki Yakın Gezilecek Mekânlar

İstanbul’a komşu olan Kocaeli sınırında yer alan Maşukiye, bahar ve yaz aylarında çoğunlukla ziyaretçilerine doğal ve huzur dolu bir ortan sunuyor. İstanbul’a sadece 1,5 saat uzaklıkta olan bu doğal mekânda yöresel lezzetleri tadarak doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Mekânın doğal oluşumları arasında yer alan Maşukiye Şelalesi de ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Bunun yanı sıra kış aylarında ise misafirlerine daha farklı bir deneyim de sunan Maşukiye’de Kartepe Kayak Merkezi ise kışın kar sporları ile ziyaretçilere farklı aktiviteler sunuyor.

İstanbul’un bir başka komşusu olan Sakarya ise doğal Sapanca Gölü ve çevresinde yer alan çok çeşitli tesisleri ile ziyaretçilerin huzur dolu, aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor. İstanbul’a 139 km uzaklıkta bulunan Sapanca Gölü birçok doğal kuş türünü ekosisteminde barındırıyor. Bu sebeple de ziyaretler sırasında birçok farklı kuş türünü gözlemlemek de mümkün.

İstanbul da Günübirlik Gezme
İstanbul da Günübirlik Gezme

İstanbul’a sadece iki saat uzaklıkta bulunan Kırklareli Kıyıköy, İstanul’a yakın yerler arasında özellikle şehrin karmaşasından bunalan ve huzur dolu sakin vakit geçirmek isteyenler için birebir. Zira temiz havayı içinize çekerken aynı zamanda muhteşem deniz manzarası ile büyüleyecek. Trekking, balık tutmak ve gezintiye çıkmak bu muhteşem yerde yapılacak olan aktivitelerden bazılarıdır.

İstanbul’un Komşu Güzellikleri

İstanbul’un deniz komşusu olan Bursa’nın Türk tarihi açısından önemi bilinmekle birlikte bilinmeyen bir özelliği ise gezilesi doğal güzellikleridir. Bu güzellikler arasında Trilye oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan bu doğal ve tarihi mekân bir Rum köyü olmasının yanı sıra yöresel. Lezzetleri ile de ziyaretçileri farklı tatları kendine hayran bırakıyor.

Bursa’da yer alan bir başka gezilecek olan mekân ise İstanbul’a yakın günübirlik gezilecek yerlerden biri olan Gölyazı’dır. Gölyazı İstanbul’a sadece 2 saat uzaklıkta olup muhteşem balık restoranları ile Ulubat Gölü’nün muhteşem manzarası ile leylekleri ile ziyaretçilere unutulmaz anılar sunmaktadır.

İstanbul dışına çıkmadan, İstanbul’un farklı yerlerini gezip görmek isteyenler için ise Riva, Şile ve Karaburun, sahil ve denizleri ile özellikle yaz aylarında İstanbullulara ya da dışarıdan gelen ziyaretçilere denizin serin sularında serinleme olanağı sunarken plajında aile ve arkadaşlar ile birlikte keyifli vakitler geçirmeyi de vaat ediyor.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Sevinç Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.