Fethiye – Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, inişli yokuşlu yolların sonunda beliren bir maviliktir. Fethiye’den çamlar arasından giden bir yol ile ulaşımı sağlanmaktadır. Ölüdeniz ’de hiç yosun bulunmamakla beraber turkuaz rengini suyun dibinde kumun kırdığı ışıktan alır. Koruma altına alınıp tabiat parkı ilan edilmiş olan Ölüdeniz ’in plajında su sporları faaliyetlerini yürüten işletme bulunmaktadır. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz kumsalı, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Ölüdeniz zemini beyaz bir kum ile örtülü olup, denizde fırtınalı günlerde bile dalga neredeyse oluşmamaktadır. Kıpırtısız duran Ölüdeniz, eşsiz güzellikler sunmakla birlikte Türkiye’deki lagün oluşumlarından bir tanesidir. Lagün (deniz kulağı), Belcekız semtinde oluşmuş olup bu alan içerisinde Kıdrak Plajı da bulunmaktadır. Milli park olarak ilan edilen bu alan özel koruma alanlarından biri olmaktadır. Fethiye Ölüdeniz, görkemli bir tatil yeri olarak hem ülke insanları hem de turistler tarafından oldukça ilgi gören yerlerden birisidir.

Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Parkın içerisinde kamp yeri mevcut olup çeşitli deniz sporlarının yapılmasına imkan sağlanmıştır. Rafting, yürüyüş, dağcılık, safari, yamaç paraşütü yapılabilen Fethiye Ölüdeniz tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Birçok kişi tarafından ilgi duyulan yerlerden biri olan Fethiye’ de Ölüdeniz plajı haricinde başka gezilecek yerler de bulunmaktadır. Kıdrak Koyu, etrafı çam ağaçlarıyla kaplı bir mesire yeridir.

Fethiye ilçesinin Eşen beldesinde Saklıkent Kanyonu bulunmaktadır. Bu kanyon yaklaşık 200 bin yıl önce oluşmuş olup kanyonun bugünkü halini alması zaman içinde olmuştur. Kanyon çok farklı bir görsellik sunmakta olup, kanyonun iç tarafına doğru tutturulan kalas ve halat iplerden oluşan bir köprü üzerinden geçilmektedir. Saklıkent Kanyonu suyu oldukça soğuktur suya giremeyenler kanyonun üst tarafında bulunan teraslarda alabalık yeme keyfine varabilirler.

Babadağ ise Fethiye Ölüdeniz bölgesinde bulunan yamaç paraşütü için kullanılan, Ölüdeniz’ in sırtını yasladığı dağdır. Turistik gezi merkezi de olan Babadağ’ında kamp ve doğa yürüyüşleri için oldukça uygun bir yerdir. Babadağ, yıl içerisinde uçuşlar her zaman serbest olup daha sonra güneşlenme imkanı tanıması sayesinde birçok ülkeden gelen turistler tarafından tercih edilmektedir.

Ölüdeniz’e Ne Zaman Gezilebilir?

Bir dünya harikası olan Fethiye Ölüdeniz, yazların sıcak ve kurak, kışların yağışlı ve ılık geçtiği bir tatil yeridir. Yılın her döneminde gezilebilmesi mümkün olan bu beldede çok sayıda eğlence mekanı bulunmaktadır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar barlar ve alışveriş merkezleridir. Kafeler, dondurmacılar, denize sıfır konumda olan mekanlar Ölüdeniz’ in en sevilen mekanlarındandır.

Ölüdeniz’ de bulunan bir başka güzellik ise Kelebekler Vadisi’dir. Önemli bir turistik bölge olan vadide temmuz ve ağustos aylarında Kaplan Kelebekleri ortaya çıkmaktadır. Kelebekler Vadisi ismini buradan alarak Ölüdeniz ’den tekne turlarının düzenlendiği bir yer halini almıştır. Tekne turları yılın her zamanı düzenlenmektedir.

Fethiye – Ölüdeniz Resimleri

Fethiye – Ölüdeniz
Fethiye – Ölüdeniz

Recommended For You

Yazar Hakkında: Burak Ağır

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.