En iyi Moskova Gezisi İçin, En Güzel Rotalar

Toplumdaki birçok gezgin için Moskova’da gezilecek yerler başlığı en üst sıralarda yer almaktadır. İşte bu nedenle, Moskova için rota belirlendiğinde birçok görülecek ve gezilebilecek alan sıralamak mümkündür. Moskova ile ilgili kulaktan dolma bilgiler duyan ama nerede olduğu bile tam olarak bilemeyen meraklılar için, kısa ve net bilgiler vermekte yarar olacağı düşünülmektedir. Asya’da yer alan Rusya çok eski bir medeniyetler beşiği olarak karşımıza çıkmaktadır. Moskova ise Rusyanın başkenti olarak pek çok manevi değerine ev sahipliği yapmaktadır.

Moskova’nın genel özelliklerine bakıldığında

Volga ve Oka nehirleri arasında kalan Moskova, Rusya’nın merkezinde yer almaktadır. Denizden yaklaşık olarak 160 Metre yüksekliktedir. Diğer şehirlere göre yüz ölçümü değerlendirildiğinde, Rusya’nın en küçük şehridir de denilebilir. Moskova mevsim olarak sert bir iklime sahiptir. Kışın -15, yazın ise +17 gibi sıcaklıklara sahip olan Moskova, turistik gezi için en iyi zaman Nisan-Haziran ayları uygun olabilmektedir.

Dünya genelinde pahalı bir şehir sıralamasına sahiptir. İşte bu sebepten dolayı, hem sıcaklık hem de fiyat performansı açısından en iyi ortalamanın alındığı zaman aralığı bu dönemdir. Moskova ismi 1100’lü yıllara dayanmaktadır. Resmi dili Rusça olarak belirlenmiştir. İngilizce kullanımı pek yaygın değildir. Türkçe ise İngilizceye kıyasla daha çok konuşulmaktadır. Şanslısınız, Moskova’da gezilecek yerler başlığında birçok mekânı vardır. Geziler sırasında sürekli olarak pasaport taşınması önem arz etmektedir. Moskova’da pek çok metro hattı olması gezginlerin hızını çok artırmaktadır. Ayrıca Moskova’da, tiyatro, film, sahne sanatları, bale gibi etkinlikler oldukça fazladır.

Moskova’da En güzel Doğal güzellikler

Gorky Park , Moskova

Moskova’da gezilecek yerler başlığı incelendiğinde ilk olarak, doğayla iç içe güzel yerler nerelerdir acaba sorusu akla gelmektedir. Bunlardan ilki, Serçe tepeleri olarak bilinen doğa güzelliğidir. Moskova kentini kuş bakışı olarak yukarıdan izleyebileceğiniz, enfes manzarasını ve seyrini keşfetmek için mükemmel bir yer olduğu kuşkusuz. Diğer taraftan bol miktarda anı yakalayabileceğiniz ve fotoğraf çekebileceğiniz harika perspektife sahip bir mekândır. Moskova nehrinin yanında yükselen tepeler bir zaman LENİN olarak adlandırılmış. Diğer güzel hoş mekânlardan birisi de Gorky Park olarak bilinmektedir. Şehrin karmaşasından uzak, anılarınızı canlandıracak kadar sessiz ve yeşillikler içerisinde bir ortama sahip güzellikler sizi karşılıyor. Devasa park ikiye bölünmüş, ilk kısmı tamamen çocuk ve yaşlılar için tasarlanmış düzlük, yeşillik, dinleme ve oyun alanları ile detaylandırılmıştır. Diğer bölüm ise daha çok etkinlik yapılabilecek genç ve orta yaşlı insanlar ile gezginlerin kullanımına ayrılmıştır. Bir diğer ünlü yer ise, Moskova Hayvanat Bahçesi ve Planetaryumdur. Ailecek huzur alacağınız alan 8000 farklı hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Moskova’da Yapıtlar Sizin Ruhunuza İşler

Çok ünlü mimarlar ve mühendislerin ortak çalışmaları ile ortaya konan başyapıtlardan,

  • Kremlin Sarayı’nı Moskova’da gezilecek yerler listenizin en başına dâhil edebilirsiniz. Moskova’ya gittiğinizde en önde ve en ünlü yapıt olan Kremlin Sarayının devasa heybeti sizi çok fazla etkileyecektir. İlk inşasında Ahşap kullanılan Saray bazı istilalar sonrası yıkılınca şimdiki son halini yapmışlar. Çevresindeki sur 2 Km den fazla bir ölçüye sahiptir. Devletlerin yönetildiği yer haricinde müze olarak kullanılan 5 farklı Katedral ve silahlıkları bulunmaktadır.
  • Moskova da bir diğer rotanız kesinlikle Aziz Vasil Katedrali olmalıdır. Çünkü birbirine bitişik 10 Şapelden oluşan yapıt çok hoş bir şaheserdir. Devasa yapısı ile gözünüze hitap eden katedral, müze olarak hizmet vermektedir. Sadece dış değil iç süslemeleriyle de kendini size hayran bıkacaktır.
  • Lenin’in Mozolesi nerede demeyin; Stalin tarafından emir ile inşa edilen Mozole küp şeklindedir. Yapıdaki kırmızı granit komünizmi, siyah olan Ay taşı da yası simgelemektedir.
  • Müze olarak tavsiye olanı ise Puşkin Müzesidir. Antik Mısır buluntularından bu yana çağdaş Avrupa sanatçılarının çalışmalarına kadar çoğu farklı döneme ait eserlerle karşılaşabilirsiniz.
  • Moskova’da gezilecek yerler listenize koyabileceğiniz yerlerden sonuncusu da Ostankino TV kulesidir. Hem eğlenebilecek hem de enfes kent manzarası ile dinlenerek gezinize son verebilirsiniz. Yaklaşık 550 metre uzunluğundaki yapısı ile dünyadaki ilk 5 uzun kule arasındadır. 360o manzara tadı ile bol oksijen alarak şehirden ayrılış için enerji toplayabilirsiniz.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Serpil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.