Edirne Gezilecek Yerler

Edirne; tarihi, yapıları ve doğası ile değerli bir şehir. Marmara Bölgesi içerisinde yer alan şehir Osmanlı için de önemli bir konumda yer alıyor ve ayrı bir değer taşıyordu. Sakin ancak kültürel olarak gelişebileceğiniz bir şehri ziyaret etmek isteyenlerdenseniz Edirne sizin uğrak durağınız dahi olabilir. Edirne; sadece Osmanlı için değil, İskender için, Bizans devleti için de oldukça önemli bir yere sahipti ve doğal olarak hepsi kendi kültüründen etkileri bu şehre bıraktı. Osmanlı için Edirne; 2. Bir başkent olarak ele alınıyordu. Avrupa’ya açılırken burası muhteşem bir çıkış kapısı özelliği taşıyordu. Edirne’nin bu önemli konumu hala kendini belli etmektedir. Bu nedenlerden dolayı Edirne görülmesi gereken yerler arasında tarihi önem taşıyan bir değere sahiptir. Siz de Edirne gezilecek yerler hakkında bilgi edinmek isteyenlerdenseniz sizin için hazırladığımız ufak listeyi takip ederek; gezi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Edirne Gezilecek Yerler

Hem kültürel etkinlikleri hem de tarihi dokusu ile Edirne gezilecek yerler ile dolu bir şehir. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde Edirne görülmesi gereken yerler listesinin ne kadar az olduğunu görecek ve muhteşem bir tarihi dokunun içerisinde bulacaksınız kendinizi.

Selimiye Camii

Eğer Edirne gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız ilk sırada mutlaka Selimiye Camii olması gerekli. Camii; Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan eserine Ustalık Eseri adını vermiştir. Osmanlı için yaptığı üç büyük camiden birisidir. 2. Selim Edirne’yi çok sever. Rüyasında bu camiyi görür ve Mimar Sinan’a anlatır. Ardından ortaya bu muhteşem İslam ve Osmanlı motifleri ile bezeli camii çıkmıştır. 6 yıl yapımı süren cami bittiğinde Ayasofya kadar ses getirmiştir ve ihtişamı da en az Ayasofya kadar büyüktür. Cami tasarlanırken kubbesinin her yerden görünmesi amaçlanmıştır.

Edirne Büyük Sinagogu

1492 yılında yapılan Edirne Büyük Sinagogu; Edirne görülmesi gereken yerler içerisinde en önemlilerinden birisi. 1905 yılında sinagog yanıyor ancak sonrasında üzerinde yapılan yenileme çalışmaları sayesinde düzeliyor. Yapının restorasyonu için 2. Abdülhamit ferman yayınlıyor. Edirne’ye yolunuz düşerse sabah 8 akşam 5 saatleri arasında sinagogu görmeniz mümkündür.

Sweti Geroge Bulgar Kilisesi

Şehrin kültür çeşitliliğini görmeniz için mutlaka bu kiliseyi de ziyaret etmeniz gerekli. Çok dinli bir yapıda yaşayan Edirne; eski dönemden bu yana birçok kutsal mekana ev sahipliği yapmıştır. 1880 yılından beri hizmet veren kilise hala açık. Bulgar kültürünün etkileri ile yapılan kilise; çan kulesi ile de dikkat çekiyor. 

Sultan 2. Beyazıt Külliye Sağlık Müzesi

Beyazıt Külliyesi; külliye olmasının yanı sıra aynı zamanda bir de darüşşifa özelliğine sahiptir. Tıp anlamında önemli gelişmelerin yaşandığı yerler arasında yer almaktadır. 400 yıllık bir süre içerisinde gelişen yer; Evliya Çelebi için de büyüleyici olmuştur ki kitabında buradan bahsetmiş ve tarif edilemez bir yer olduğunu anlatmıştır. Hastalar için önemli bir yer olan Beyazıt Külliyesi; 100 kubbeden oluşan bir yerdir. Özellikle psikolojik hastaların bu dönemde müzik yolu ile tedavi edildikleri söylenmektedir. Eski dönemde; doktor, eczacı gibi kişiler burada yetiştirilirdi.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Mustafa Kemal; Edirne önemli bir konuma sahip olduğu için burada bir Etnografya müzesi olmasını istemiştir. 1925 yılında açılan müze iki bölümden oluşmuştur. Müze Selimiye Camii avlusunda yer almaktadır. Oldukça önemli eserlere sahip olan bir müzedir.

Lozan Anıtı Müzesi

Lozan zaferi sonucunda oluşturulan Lozan Anıtı aynı zamanda bir müze olarak da hizmet vermektedir. 1998 yılında ziyarete açılan anıt; Türkiye’yi temsil eden önemli yerlerden birisidir. Lozan dönemine dair bütün bilgileri bulabileceğiniz oldukça önemli bir arşivdir aynı zamanda.

Yemiş Kapanı Hanı

Kazı çalışmaları ile ortaya çıkan Han; Edirne’yi canlandıran bir niteliğe sahiptir. Selimiye camisine de komşudur. 100 odalı bir handır. Şu anda arkeopark özelliği ile birçok kişinin dikkatini çekmektedir ve yakında restorasyon çalışmaları başlayacaktır.

Rüstempaşa Kervansarayı

Kanuni döneminde sadrazam olan Rüstem Paşa; kendisi için bu kervansarayı yapmıştır. Han bir Mimar Sinan eseridir. Tuğla ile süslenen kapılara sahip han; kemerler ve pencereleri ile dikkat çekmektedir. Burası 1972 yılında otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. Osmanlı Mimarisinin ve Mimar Sinan eserlerinin en güzel örneklerinden birisidir.

Edirne Sokullu Hamamı

Türk kültüründe hamam oldukça önemli bir yere sahiptir. Sokullu Mehmet Paşa; bir hamam yapılmasını talep etmiştir ve yine Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. İki girişli olarak yapılan hamam hala kullanılmaktadır. Erkekler ve kadınlar için ayrı saatlerde hizmet veren hamam; turistlerin yoğun ilgisini toplamaktadır.

Balkan Şehitliği

Balkan savaşları sonucunda yaşanan kayıplar için 1939 yılında inşa edilmiştir. Şehitlik olarak tasarlanan alan görülmesi gereken Edirne mekanlarından birisidir. Birçok askere dair anıları da bu şehitlikte bulmanız mümkündür.

Edirne Kırkpınar

Kırkpınar Yağlı Güreşleri; Türk kültürü için oldukça önemli bir yere sahiptir. Edirne her sene burada yağlı güreşler düzenlemektedir. Efsaneler; Orhan Gazi ile Süleyman Paşa’nın sefer dönüşünde burada güreş tutmaları sonucunda bu geleneğin başladığını söylemektedir. Bir zaferi kutlamak adına yapılan güreş; zaman içerisinde önemli bir yere sahi olmuş ve bir kültür halini almıştır.

Meriç Köprüsü

En güzel mimari eserlerden birisidir. 1847 yılında yapılmış olan köprü; Osmanlı döneminden beri hizmet vermekte olan son derece sağlam bir yerdir. Meriç köprüsü muhteşem bir manzaraya sahiptir. Mimari olarak da son derece önemli bir eserdir.

Edirne’ye Nasıl Gidilir?

Edirne; karasal iklimin olduğu bir şehir. Bu nedenle bahar aylarında gitmeniz, gezerken keyif almanıza yardımcı olacaktır. Edirne’ye hava yoluyla ya da kara yolunu kullanarak ulaşım sağlamanız mümkündür. Rahat bir şekilde gezebilmek için şehir içinde şehrin ulaşım araçlarını kullanmanız mümkündür.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Serpil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.