Dünya Turizm Merkezi Paris

Paris, Fransa’nın başkenti olmanın yanında dünya turizminin de başkenti. Şehir 2012 yılından bu yana en çok turisti ağırlayan şehir unvanını koruyor. Gerek tarihi ve kültürel yapısı, gerek modanın merkezi oluşu, gerekse Fransız mutfağının eşsiz tatlarını barındırması ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Eşsiz mimari yapıları, meydanları, anıtları, müzeleri, günün her saati hareketli caddeleri ile gezginlerin uğrak yeri.

En romantik şehir dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri hiç kuşkusuz Paris. Sen Nehri, Eyfel Kulesi, Sarayları ve bahçeleri ile doğayı, sanatı ve zarafeti buluşturuyor. Aynı zamanda kozmopolit bir kent. Çok kültürlü bu yapı onun yaratıcılığının kaynağı belki de.

Paris’e bir gezi planlıyorsanız, Paris gezilecek yerler listesi yapıp tur rezervasyonlarınızı önceden almanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylece metrelerce uzayan bilet kuyruklarında vakit kaybetmiş olursunuz.

Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi , Fransa

Paris’in ve hatta Fransa’nın simgesi olan bu kule, Fransız devriminin yüzüncü yıl kutlamaları için geçici olarak tasarlanmış. Bazı çevrelerce bu demir ve çelik yapı şehrin siluetine uygun bulunmamış. Ancak turistler tarafından çok ilgi görmüş ve bir simge haline gelmiştir. Gustave Eiffel tarafından tasarlanan kule 320m yüksekliğindedir ve Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. Üç seyir terası ve restoranların yer aldığı kule şehri seyretmek için en ideal noktalardan biridir.

Eyfel’in hemen ardından Paris gezilecek yerler listesinde kulelin yanı başındaki Sen Nehri gelir. Sen Nehri üzerinde otuz yedi adet köprü bulunur. Bunların en eskisi ise Yeni Köprü’ dür. Düzenlenen tekne turlarına katılarak şehrin birçok yerini görebilir romantik bir gezinti yapabilirsiniz. Ne de olsa âşıklar şehrindesiniz. 

Dünyanın En Önemli Müzeleri

Aslında Paris’in tamamı bir müze nerdeyse. Başta Louvre Müzesi olmak üzere dünya çapında önem ve ün sahibi birçok müzeyi içinde barındırıyor Paris. Kentin dini yapıları, sarayları, bahçeleri ve hatta mezarlıkları bile müze niteliğinde. Bu mekânlar gerek mimarisi gerekse tarihi ve sanatsal objeleri ile birer şaheser.

Louvre Müzesi, otuz beş binin üzerinde sanat eserini koleksiyonunda barındıran eşsiz bir müze. Antik çağdan günümüze kadar birçok döneme ve birçok kültüre ait eserlerin yer aldığı müzenin en ilgi çekici özelliklerinden biri de girişinde yer alan cam piramit. Dünyanın en ünlü sanatçılarının eserlerinin yer aldığı üç bölümden oluşuyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen sanat eseri unvanını taşıyan Mono Lisa burada sergileniyor.

Orsay Müzesi, Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı için yapılan bir tren garı aslında. En önemli empresyonist sanatçıların eserleri burada sergileniyor.

Rodin Müzesi, sekiz bin çizim, sekiz bin fotoğraf, yedi bin sanat objesi, altı bin heykele ev sahipliği yapan eşsiz bir koleksiyon. Bu müze ünlü Fransız heykeltıraş Rodin’ e ithaf edilmiş.

Paris’in Eşsiz Mimari Eserleri

Paris’in en önemli mimari eserlerinin başında yer alan dini yapılar, Paris gezilecek yerler listesinde en başlarda yer alır. Bunların en önemlisi Notre Dame Katedrali’dir. Gotik tarzda inşa edilmiş, göz kamaştırıcı bir yapıdır. 1163 yılında inşasına başlanmış ve yaklaşık iki yüz yıl sürmüştür. Dokuz bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklüktedir. Önünden Kilometre Sıfır yolu geçer. Kutsal emanetlerin de yer aldığı değerli bir hazineye sahiptir.

Sacre Coeur Bazilikası, Pantheon Kilisesi, Sainte Şapeli de Paris gezilecek yerler arasında en önemli dini yapılar arasında yer alır. Bu yapılar muhteşem mimarileri, barındırdıkları sanat eserleri ve tarihi geçmişleri ile görülmeye değer yerlerdir.

Paris Ve Şanzelize

Şanzelize , Paris

Paris’in en göz alıcı ve lüks dolu caddesi Şanzelize’dir. Dünyanın en ünlü markalarının mağazaları, kafeler ve restoranların yer aldığı bu cadde birçok kutlamaya ev sahipliği yapar. Caddenin sonunda Zafer Takı bulunur. Zafer Takı altında I. Dünya Savaşında ölen askerlerin anısına yapılmış Meçhul Asker Mezarı bulunur.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Serpil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.