Cennet Cehennem Mağaraları Mersin

Cennet Cehennem Mağaraları - Mersin

Ülkemizde birbirinden eşsiz birçok doğal ve tarihi eserler bulunmakta. Bu eserlere Mersin’in Silifke ilçesine 21 kilometre uzaklıkta bulunan Cennet Cehennem Mağaraları gösterilebilir. Tamamen doğal olarak oluşmuş ve sonrasında tarihi değerler kazanmış olan Cennet Cehennem Mağaraları yıl içerisinde yüzlerce turist ağırlamakta. 

Cennet Cehennem Mağaraları, obruğun tavan kısmının çökmesi sonucu oluşmuştur. İki mağara birbirine yaklaşık 80 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Mağaraların yer aldığı bölge genel olarak kireç taşından oluşan bir plato niteliği taşımakta.

Cennet Cehennem Mağaraları Özellikleri

1- Cennet Mağarası Özellikleri

Cennet Mağarası Cehennem Mağarasına göre 135 metre kadar daha derindir. Aynı zamanda Cennet Obruğunun altında bir akarsu yüzeyi bulunurken Cehennem Obruğu içerisinde böyle bir akarsu yüzeyine rastlanmaz. İçerisi yemyeşil ağaçlar ile kaplıdır. Ağaçlar ve akarsu sebebiyle bu obruk Cennete benzetilmiş ve Cennet Mağarası adı verilmiştir.

Cennet Mağarası içerisinde eski zamanlarda yapılmış bir adet kilise de bulunmakta. Milattan Sonra 5. Yüzyıl içerisinde Aziz Paulus tarafından Meryem Anayı anmak adına yaptırılmıştır. Anlayacağınız üzere Cennet Mağarası doğal harikalar ile tarihin eşsiz bir buluşmasını ziyaretçilerine açıyor. 

Cennet Mağarası içerisinde aynı zamanda Akdeniz’e açıldığı tahmin edilen bir yeraltı akar suyunun sesleri duyuluyor. Cennet Mağarasına inmek, doğal güzellikleri görmek, yeraltı suyunun sesini dinlemek ve kiliseyi görmek için ise 500 adet taş merdiven kullanmanız gerekiyor.

2- Cehennem Mağarası Özellikleri

Cehennem Mağarası, Cennet Mağarasının 80 metre kadar Kuzey’inde bulunuyor. Cehennem Mağarasına maalesef girmek mümkün değildir. İçerisine herhangi bir turistik gezi yapılamıyor. Fakat bu Cehennem Mağarasını göremeyeceğiniz anlamını taşımamakta. Mağaranın üzerine yapılmış geniş teras üzerinden rahatlıkla izleyebilirsiniz. Eğer adrenalin tutkunu iseniz Cehennem Mağarası içerisine özel dağcılık ekipmanları kullanarak inmenize izin veriliyor. 

Derinliği 100 metreyi bulan Cehennem Obruğuna adı ise içerisine girmenin girenin ise çıkmasının neredeyse imkansız olduğundan dolayıdır. 

Cehennem Mağarası Mitolojik Hikayesi

Cehennem Obruğu birçok mitolojik hikayeye de konu olmuştur. Bu hikayelerden en çok bilineni ise yüz başlı alev püsküren ejderha Typon hikayesidir. Hikayeye göre tanrıların tanrısı Zeus ile Typon arasında bir savaş vardır ve bu savaşların birinde Typon, Zeus’u yenilgiye uğratmıştır. Bu büyük galibiyet sonrasında tanrılar tanrısını bu Cehennem Obruğuna hapsetmiştir. 

Diğer bir büyük tanrı olan Hermes, Pan ile beraber tanrılar tanrısı Zeus’u Cehennem Obruğundan kurtarmış ve Typon’u yenerek onu Etna Yanardağına hapsetmişlerdir.

Cennet Cehennem Mağaraları Giriş Ücreti

Cennet Cehennem Mağaraları giriş ücreti 15 TL’dir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze kapsamında olmasından dolayı Müzekart ile yılda 2 defa ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Mersin şehrini ziyaret etmeye karar verirseniz kesinlikle Cennet Cehennem Mağaraları gezmeniz gereken özel yerler arasındadır. Cennet Mağarası içerisine inmek biraz zorlu ve yorucu olsa da içerisinde doğallığın ve tarihin birleşimini görünce tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız. Cennet Mağarası ile neredeyse tamamen zıt özelliklere sahip olan Cehennem Mağarası ise Cennet ve Cehennem arasındaki farkı anlamanızı sağlayacaktır.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Sevinç Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.