Çanakkale – Assos Kadırga Koyu

Kadırga Koyu, Assos’un 2 kilometre uzağında bulunan turistik bir alandır. Antik çağlarda önemli yerleşim merkezlerinden biri olarak bilinir. Kesinlik kazanmış olmasa da bilinene göre Tunç Devri’nde burada yaşamış insanlar olduğuna dair arkeolojik kanıtlar bulunmuştur. Assos’un bu denli ünlenmesi Roma Dönemi’ne dayanır. Daha sonra 14.yy ‘da Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmiş ve Osmanlı Donanmasının merkez üssü haline gelen Midilli Adası’na yakındır. Savaş zamanı kadırgalar bu koydan yola çıkar; dönüşte ise hasarlı olan kadırgalar buraya getirilip meşe ve kayın ağaçları ile tamir edilirdi. Koy ismini buradan almaktadır.

Assos Kadırga Koyu geniş, uzun ve taşlı bir yapıya sahiptir. Denizinin temiz ve berrak olmasının yanı sıra yemyeşil arazisi, dağ manzarası tertemiz oksijeni içinize çekebilir ciğerlerinize bayram ettirebilirsiniz. Akşamüzeri esmeye başlayan İmbat rüzgarları, sıcaktan bunalmanızı engelleyecektir. Tüm tesislerde bulunan şezlong ve şemsiyelere belirli bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ayrıca kıyı boyunca birçok restorandan yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kadırga Koyu mavi bayrak sahibi olan bir tatil bölgesidir. Avrupa Topluluğu kendi ülkelerinde yüzülebilir ve kullanılabilir olan gölleri ve denizleri bu şekilde işaretlemiştir. Yani Mavi bayrak, suyun kaliteli ve temiz olduğunu, gerekli standartları taşır nitelikte olan plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası nitelikte bir çevre nişanıdır. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan bu koyda birçok yarım ve tam pansiyon, konaklama yerleri bulunmaktadır. Koya ulaşım imkanı hemen hemen her yerden olduğu için yakınında, yol üzerinde ucuz pansiyonları da tercih edebilirsiniz.

Assos Antik Kent

Kadırga Koyu’na Nasıl Gidilir?

Çanakkale’ye bağlı olan oldukça sakin bir tatil bölgesidir. Kadırga Koyu’na ulaşımda oldukça kolay ve keyifli olacaktır. Yol boyunca farklı güzellikler, manzaralar eminiz ki dikkatinizi celp edecek. Behramkale Köyü’nden Küçük Kuyu’ya doğru ilerleyerek, Altın Oluk istikametine yöneldikten 5 kilometre sonra Assos Kadırga Koyu tüm görkemi ile karşılayacaktır sizleri. Yol boyunca zeytin ağaçları size eşlik edecektir. Genelde Assos’a tatil yapmaya gelen kişiler sadece gezmek ve görmek amaçlı koya birkaç saatliğine gelirler. Bu güzelliği gördüklerinde ise; bir dahaki tatil planlarının tümü bu koyda geçer. Her geçen gün daha popüler bir yer haline gelen koy, artan tesisleri, otelleri ve aktiviteleri ile de dikkat çekmektedir.

Kadırga Koyu’nda Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Kadırga Koyu gezi rehberinizde ilk sıraya Assos’u koyabilirsiniz. Antik Kentin tüm tarihini ortaya koyan Assos günümüzde sağlamlığını hala korumaktadır. Sularla çevrili olan Antik Kentin en önemli kalıntısı Apollon Tapınağı’dır. Diğer bir planınız ise Behramkale olmalıdır. Burada Athena Mabedini görüp önünde fotoğraf çektirmeden gitmeyin sakın. Köy turistlerin sürekli ziyaret ettiği, yaz boyunca birçok etkinliği yapıldığı bir tatil yöresidir. Otantik yapıdaki evleri ve hediyelik eşya dükkanları ilginizi çekecektir.

Kadırga Koyu Resimleri

 

Kadırga Koyu sahilinden bir resim
Kadırga Koyu denizinin güzelliğini gösteren bir resim

 

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.