Büyüleyici Güzelliği ve Sakinliği İle Şirin Bir Köy: Akyaka

 

Günümüzün tatil ve seyahat anlayışı, artık çok daha sakin ve huzurlu yerleri keşfetmeye doğru yöneliyor. Kalabalıklardan uzaklaşmak, kısa sürede çok daha fazla dinlenip, yepyeni coğrafyaları tanımak isteyenler, ülkemizin şirin kıyılarına ve köylerine doğru yola çıkıyor. Siz de valizinizi hazırlayıp doğayla iç içe bir tatil yapmak veya unutulmaz bir hafta sonu kaçamağı yaşamak istiyorsanız, sizi tarihle doğanın buluştuğu Akyaka köyüne davet ediyoruz.

Akyaka Köyü, Gökova körfezinin simgesi haline gelmiş nadide yerlerimizden biridir. Yazın en kavurucu sıcaklıklarında bile serinletici esintileri ve yeşilliklerle bezenmiş gölgelikleriyle insana ferahlık veren Akyaka, çoğu kimsenin bilmediği saklı güzelliklerimizdendir. Burada tertemiz denizi, tarihi yapıları, yemyeşil ormanları, taptaze köy mahsullerini ve balık lezzetini bir arada bulabilirsiniz.

Akyaka Köyü Hakkında

Akyaka, Ege’nin kendine has güzelliklerinin kesiştiği bir turistik ve balıkçı köyüdür. Muğla’nın Ula ilçesine bağlı köy, Gökova körfezinin önemli bir parçasıdır. Akyaka Köyü, hem Muğla hem de Marmaris’e yakın bir konumda bulunmaktadır. Muğla’ya yaklaşık 25 km ve Marmaris’e yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta olan köy, son yıllarda doğaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği bir turistik bölge olma özelliği kazanmıştır. Bu eşsiz köy tarih boyunca önemli bir yerleşim merkezi olarak kabul edilmiştir. Akyaka plajı ve Azmak akarsuyu ziyaretçilerin başlıca uğrak noktaları arasındadır.

Akyaka Köyü Ulaşım

  • Marmaris üzerinden Akyaka köyüne ulaşmak için merkezden kalkan araçları kullanabilirsiniz. Sabah ve akşamüzeri seferler düzenlenen dolmuşlar dışında taksi veya kendi aracınızla köye ulaşabilirsiniz. Marmaris – Akyaka arası yaklaşık 35 kilometredir.
  • Muğla üzerinden Akyaka’ya ulaşmak için otobüs garından kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kalkan dolmuşlar saat başı sizi köye ulaştıracaktır. Muğla – Akyaka arası yaklaşık 25 kilometredir.

Akyaka Köyü Konaklama

Akyaka köyü ve çevresinde konaklama imkanları oldukça fazladır. Erken rezervasyonları değerlendirerek kendinize uygun bir mekan bulabilirsiniz. Akyaka’daki bazı konaklama seçenekleri şöyledir:

  • Otel Baga – (0252) 243 45 50
  • Hotel Azmakhan – (0252) 243 56 22
  • Kerme Ottoman Gökova – (0252) 246 64 54
  • Akyaka Gümüş Konakları – (0252) 243 57 53
  • Akyaka Kordon Otel – (0252) 243 57 76
Akyaka Köyü’nde Neler Yapmalı?

Doğa Gezileri: Akyaka, yemyeşil ormanlık alanlarla çevrili sakin bir köydür. Doğa yürüyüşleri sevenler bu alanlarda günübirlik yürüyüşler yapabilir. Bunun yanında bu yeşil alanlar kamp için son derece idealdir.

Deniz Keyfi: Akyaka Plajı, turistlerin ilgi gösterdiği, Ege’nin en temiz sularının olduğu bir bölgedir. Mavi bayraklı denizin keyfini ailece yaşayabilirsiniz.

Azmak Nehri’nde Gezinti: Azmak Nehri üzerinde düzenlenen tekne gezileri ve su kenarına kurulmuş mekanlarda dinlenme fırsatı, Akyaka seyahatinizde sizleri bekliyor.

Lezzet Turları: Akyaka bir balıkçı kasabası olarak varlığını sürdüren bir yerdir. Burada nefis balıkların, doğal zeytin ve zeytinyağının, turunçgillerin ve muhteşem yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Akyaka Köyü Fotoğraf Galerisi

 

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.