Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa Hayvanat Bahçesi

Tarihi ve kültürel güzellikleriyle meşhur Bursa’da gezilip görülecek yerler arasında Bursa Hayvanat Bahçesi apayrı bir konumda bulunuyor. Dünya standartlarındaki hayvanat bahçesi, ülkemizde başka hiçbir yerde bulunmayan hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Bursa’nın Osmangazi ilçesi, Soğanlı mahallesinde bulunan hayvanat bahçesi, Bursa Botanik Parkı ile de yan yanadır. Bu yüzden her ikisini rahatlıkla gezip görebilirsiniz.

Bursa Hayvanat Bahçesi 1998 yılında açılmıştır. Hayvanların doğal yaşam ortamlarına göre düzenlenmiş parkta 95 farklı türde 700’ün üzerinde hayvan bulunuyor. Yeni doğumlarla sayı, her geçen gün artıyor. Avrupa standartlarındaki park, alanında sayılı parklardan birisidir. Çağdaş bir anlayışla kurulmuş olan parkta ziyaretçiler hayvanları yakından görebilmekte, dünyanın farklı noktalarından getirilen özel hayvanları yakından tanıma olanağı sunulmaktadır. Bu yüzden de yerli ve yabancı turistlerin Bursa’da ilk uğrak yerlerinden birisi mutlaka hayvanat parkı olmaktadır.

Bursa Hayvanat Bahçesi’nde Neler Bulunuyor?

Bursa Hayvanat Bahçesi, aynı zamanda Soğanlı Hayvanat Bahçesi olarak da adlandırılıyor. Hayvanat bahçesindeki hayvanlar tür olarak sürüngenler, kuşlar ve memelilerden oluşuyor. Boğa yılanı piton, tatlı su kaplumbağaları, kırmızı kulaklı kaplumbağalar, leopar kaplumbağa, Afrika kaplumbağası, çizgili kaplumbağa, iguana ve Nil timsahı gibi hayvanlar parkın sürüngenleri arasında yer alıyor.

Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi

Kuş türleri bakımından ülkemizin en zengin hayvanat bahçesi olan Bursa Hayvanat Bahçesi’nde akbaba, güvercin, piskopos kuşu, cennet papağanı,  rosella papağanı, sultan papağanı, hünkari güvercin, ibis kuşu, sarı altın sülün, Kafkas sülünü, kırmızı altın sülün, gümüş sülün, Macar sülünü bulunuyor. Ayrıca tavus kuşu, şahin, saz delicesi, hindi, doğan, puhu, kartal, ördek, flamingo, kuğu, pelikan, onlarca tavuk türü ve daha birçok kuş bulunuyor.

Memeliler bakımından da oldukça zengin olan hayvanat bahçesinde kirpi, fare, eşek, kaplan, geyik, inek, at, keçi, koyun, lemur, mirket, kanguru, zürafa, kobay, zebra, domuz, leopar, lama, geyik, maymun, deve, kurt, boz ayı, aslan ve bunların birçok farklı cinsi yer alıyor.

Toplamda 206.600 metrekarelik alan üzerinde bulunan hayvanat bahçesi tamamen yeşil alandır. 2 bin ağaç, 50 bin çalı, 11 adet de göletle donatılmış olan hayvanat bahçesinde birçok bilimsel araştırma yürütülmekte, nesli tükenmekte olan hayvanların üremesi için çalışmalar yapılmaktadır. Çocuklar için özel alanlar yanında denizin Sırları bölümünde su altı yaşam hakkında ziyaretçilere bilgi verilmektedir. Özellikle çocuklar ve gençlere doğa sevgisini, hayvan sevgisinin aşılanması için güzel bir mekân olan hayvanat bahçesinde ziyaretçilerin dinlenmesi ve güzel vakit geçirmesi için kafeteryalar da bulunuyor.

Bursa Hayvanat Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?

Bursa Hayvanat Bahçesi ulaşım adresi Soğanlı Mahallesi, Çevre Yolu 2. Km, Alemdar-Bursa’dır. Şehir merkezinden 35-A, 15, 15-E numaralı otobüslerle hayvanat bahçesine gidebilirsiniz. Soğanlı’dan da Botanik Parkı minibüslerini hayvanat bahçesine ulaşım için tercih edebilirsiniz. Yıl boyunca 09:30’da ziyaretçilere açılan parkın kapanış saati mevsimlere göre değişmektedir.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Sevinç Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.