Bursa Botanik Parkı

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Soğanlı Mahallesinde bulunan Bursa Botanik Parkı Bursa’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi. Parkın yapımına 1995 yılında başlanmış ve 3 yıllık hummalı bir çalışmanın sonunda 1998 yılında park hizmete açılmıştır. Kurulduğu günden bu yana 1. Derece sit alanı olan bölge, koruma altına alınmış bulunuyor.

Bursa Botanik Parkı, 400 dönümlük bir arazi üzerinde bulunuyor. Bilimsel çalışmalara ve bitkisel araştırmalara da açık olan parkta Japon Bahçesi, İngiliz Bahçesi, Fransız Bahçesi, kaya bahçesi, gül bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi gibi çeşitli bölümler bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana sürekli geliştirilerek zenginleştirilmeye devam eden botanik parkında 150 tür ağaç, 76 tür çalı, 27 farklı tür gül, 20 tür örtücü bitki ve daha birçok endemik bitki yer alıyor. Ayrıca Bursa botanik parkı bünyesinde otel ve restaurant olarak hizmet veren bölümler de mevcut. Bunlar 17.-18. Yüzyıl Bursa konaklarının mimari yapısına sahip. Bu yüzden parka farklı bir hava katmış bulunuyor.

Bursa Botanik Parkı

Bursa Botanik Parkı’nda Neler Bulunuyor? Ne Yapılabilir?

Soğanlı Botanik Parkı, hizmete girdiği ilk günden bu yana gerek şehrin yerlilerinden gerekse dünyanın farklı kesimlerinden milyonlarca kişiyi ağırlıyor. Her yıl bölgenin en çok ilgi gören yeri oluyor. Her mevsime özel güzellikleriyle dört mevsim ziyaret edilip bireysel veya ailecek güzel vakit geçirilebiliyor. Park alanın içerisinde koşu ve yürüyüş yolları bulunuyor. Buralarda dilediğiniz gibi spor yapabilir, onlarca çeşit bitki kokusu ve esintisi arasında spor yapmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Park içerisinde boydan boya özel bisiklet parkurları bulunuyor. Sakin bir ortamda bisiklet turu yapabilir, spor etkinliklerinizi farklı bir deneyimle şenlendirebilirsiniz. Çocuk oyun alanları tamamen çocuklar için hazırlanmış. Üstelik farklı yaşlardan çocukların rahatça eğlenebileceği geniş bir alanda pek çok çocuk oyun alanı ve oyuncaklar mevcut. Büyükler kendilerince vakit geçirirken çocuklar da doyasıya oyun alanında eğlenebiliyorlar. Günlük sporunu yapmak isteyenler için ise Bursa Botanik Parkı içinde pek çok spor aletinin bulunduğu alanlar yer alıyor. Günün her saatinde egzersizlerinizi yapabilir, doğa harikası içerisinde, bitki kokuları arasında spor etkinliklerinizi yapabilirsiniz.

Botanik parkı içerisinde devasa göletler ile su oyunlarından hoşlananlar için havuzlar da mevcut. Bunların her birisi parkın genel atmosferini bozmayacak şekilde inşa edilmiş ve kullanıma sunulmuş. Bu yüzden doğanın tüm güzelliklerini rahatlıkla burada görebiliyorsunuz. Özellikle fotoğraf çekmek ve çektirmek isteyenler için botanik parkının her köşesi, her mevsim ayrı bir güzellik barındırıyor.

Bursa Botanik Parkı’na Nasıl Gidilir?

Bursa Botanik Parkı ulaşım imkânı son derece kolay. Şehir merkezinden 35-A, 15, 15-E numaralı otobüsler ile botanik parkına gidebilirsiniz. Ayrıca şehrin çeşitli noktalarından minibüs seferleri de bulunuyor. Otogardan da kalkış yapan bu minibüslerle de parka kolayca ulaşabilirsiniz.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Sevinç Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.