Ayvalık – Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı, Balıkesir Ayvalık’ın Küçükkoy beldesinde yer alan Türkiye’nin odlukça ünlü plajlarındandır. Sarımsaklı ismi ise bölgeden çıkarılan ve birçok yapının yapımında kullanılan sarımsı taşların renginden gelmekte olup bu güzel plaj çevresindeki ilk yerleşik hayat 15. Yüzyıl yakınlarında başlamıştır. Midilli Adası o zamanlarda Osmanlı Devleti’ne vergi vermekle yükümlüdür ve vergiler geciktirilince Fatih sultan Mehmet donanmasının Midilli Adası’na gönderir. Midilli’nin alınmasından sonra ise 1893 ve 1913 senelerinde Yugoslavya’dan ve Yunanistan’dan gelmiş olan Türkler bu bölgeye yerleştirilmiştir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgede geçim genellikle turizm, tarım ve hayvancılık ise sağlanmaktadır. Ayrıca Sarımsaklı çevresinde de Dünya Sağlık Örgütü’nün belgelendirdiği 22 tane plaj yer almaktadır.

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık merkeze 8 kilometre uzaklığında olan Küçükköy içerisinde bulunmaktadır. 7 kilometre uzunluğa ve 100 metre ene sahip olan Sarımsaklı Plajı, çok temiz ve sağlıklı bir denize sahiptir. Plaj halka açık şekilde kullanılmaktadır ve ücretsizdir. Sahil boyu kendine yer edinen kafelerde içecekleri yudumlamak, keyifli vakit geçirip havanın serinlemesini beklemek Sarımsaklı ’da ayrı bir keyiftir. Yeşilin ve mavinin en özel tonlarını içinde bulunduran plaj, özellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sarımsaklı sınırlarında 6 tane resmi kamp, 9 tane turizm işletme tesisi ve 59 tane belediyeden belgeli konaklama hizmeti veren tesisle yer almaktadır. Ayrıca içerisinde birçok bar, restoran ya da eğlence mekânı barındıran Sarımsaklı ‘da birçok kişiye hitap eden farklı seçenekler bulunmaktadır.

Sarımsaklı Plajı Denizi Özellikleri

Ayvalık – Sarımsaklı Plajı, Türkiye’de denize girilebilecek en güzel plajlardan olarak parmakla gösterilmektedir. 7 kilometre uzunluğundaki sahilinde bulunan işletmeler olması ile birlikte sahil kısmının tamamen kumdan meydana gelmesi ve bu açık renk kumların egzotik havası ziyaretçileri büyülemektedir. Kumsalda yer alan bu kum ise vücuda yapışmaması ile ünlü. Ayrıca denizi turkuazın en güzel haliyle bir akvaryum misali görenleri büyüleyen Sarımsaklı ‘da Kuzey Ege’nin diğer plajlarında olduğu gibi su bazen biraz soğuk ola ilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü Tarafından sağlıklı ve temiz olduğu belgelenen plaja hafta içi gidilmesi daha sakin olduğundan tercih edilebilmektedir. Temiz ve berrak olan denizi ise yavaş bir şekilde derinleşmektedir.

Sarımsaklı Gezilecek Yerler

Ayvalık – Sarımsaklı Plajı ,bölgenin en dikkat çeken noktalarından olması ile birlikte bölgede gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bölgede yer alan 22 adet plaj, halka tamamen açık olup gündüzden akşamın geç saatlerine kadar ziyaretçilerine su sporları, tekne turları, müzik ziyafetleri ve en lezzetli balık yemekleri hizmetini sunmaktadır. Deniz altında bulunan eşsiz su canlılarını ve su altı dünyasını gözlemlemek isteyenler için deniz gözlükleri oldukça gerekli olmaktadır. Şeytan Sofrası Bölgesi’nde gün batımının en güzel hali izlenebilir, gece yarısından sonra ise plajlardan mehtap izlenip müzik dinlenebilmektedir. Ayrıca Şeytan Sofrası yakınlarında bulunan Tavşan Kulakları Tepesi de manzara izlenebilecek en güzel noktalardandır.

Sarımsaklı Plajına Nasıl Gidilir ?

Sarımsaklı Plajı Resimleri
Ayvalık Sarımsaklı Plajı
Ayvalık Sarımsaklı Plajı
Ayvalık Sarımsaklı Plajı
Ayvalık Sarımsaklı Plajı

 

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

2 Comments

  1. 10 Sene önce bu kadar popüler değildi, çok temizdi. Gelen turistler hatıra olarak çöplerini bırakıyor malesef..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.