Antalya’nın Gözde turizm beldelerinden; Side

Antalya’nın muhteşem tatil beldelerinde tatil planları yapıyorsunuz ve nereye gideceğinizi bilmiyor musunuz? O zaman sizi tarih, kum deniz güneş kokan doğal güzellikleri ile nam salan Side’ye davet ediyoruz. Muhteşem bir kum sahili olan be tamamen tarih kokan bu  tatil beldesini daha yakından tanımak ister misiniz?

Side Hakkında

Side Antalya’nın Manavgat ilçesine 15 dakika uzaklıkta küçük bir tatil beldesidir. Tarihine bakıldığı zaman Hitit dönemine kadar uzanan Side; nar anlamına gelen, ismini Tauros ve Kimolosun kızı olan Side’den almıştır. Side tabiat ve bereket tanrıçası olarak bilinir. Bir gün Side kızını yanına alarak ve Nympeler’i yanına alarak kırlara çiçek toplamaya gider ve orada ince dallı rengarenk bir ağaç görür ve ondan koparır ve kızına verir. Kopardığı anda dal kanamaya başlar. Ve kopardığı ağacın kendisinin peşinden koşan düşmanlardan onu korumak için saklanan su perilerinden birisi olduğu anlar. Ve öyle bir korkar ve üzülür ki yerinden kıpırdayamaz ve ayaklarının yere çakıldığını fark eder. Su perisi bu duruma üzülür ve ağlamaya başlar ve gözyaşı ile ağacın köklerini ıslatır. Bunun üzerine Side yaptığından pişman olur ve “Bundan sonra kan kırmızı meyvem ile doğayı bereketlendireceğim, kızımı da sürekli yanıma getirin ve gölgemde oynasın ve ona söyleyin çiçek dahil hiçbir ağaca zarar vermesin. Belki her ağaç ve çiçek biçim değiştirmiş tanrı’dır” der. Şimdilerde bir çoğu kesilmiş olsa da Side de hala nar ağaçları görmek mümkündür. Beldenin en önemli özelliği tarihi eserlerin ve denizin birbirine yakın olmasıdır. Denizin kum ve derin olmaması bir çok yönden avantajlıdır.

Side yarımadasının güney ucunda doğusunda Apollon ve Athena tapınağı bulunmaktadır. Bu yapı Bizans döneminden kalmıştır. Bu tapınağın Apollon ve  Athena’ya ait olduğu sikkeler üzerinde yer almasından bilinir.1962 yılından beri var olan side müzesi Antalya müzesine bağlı olup beş bölümden oluşan bir hamamdır.Bu bölümlerin üç tanesi kapalı olarak  diğerleri de bahçe olarak açık olarak ziyaretçilere sunulmuştur.

Side’ye ulaşım

Antalya’dan side’ye otobüs ile ulaşım için ilçe terminallerinden Manavgat otobüslerine binebilirsiniz.75 km uzaklıkta olan Manavgat ilçesine geldikten sonra Side minibüslerine binip on beş dakika içinde Side’ye ulaşabilirsiniz. Eğer şahsi arabanızla gelmek isterseniz Antalya istikametinden doğuya doğru Alanya yoluna gidebilir buradan yine Manavgat içinden on beş dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Side’de Konaklama

Side’de her kesime hitap eden konaklama seçenekleri mevcuttur. Beş yıldızlı oteller apartlar pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Side’de Neler Yapılır

Eğlence olarak diskoları canlı müziklerinden yana kullanmanın yanı sıra kafa dinlemek hafif müzik eşliğinde Apollon tapınaklarına izlemek için farklı kafeleri ve eğlence merkezleri mevcuttur. Tarihi yerleri gezmek için müzesi Apollon ve Athena tapınağı, su kemerleri, üç havuzlu çeşme, psikopoz sarayı ve bazilikası, tiyatrosunu gezebilir. Özellikle Apollon tapınağına gün batımında seyretmenizi tavsiye ederim. Tamamen kum olan ve mavi bayrak olan titreyen göl, sorgun, sorgun 2, Clup Ali Bey plajı, Halk plajlarında denizin kumun güneşin tadını çıkarabilir, akşamları da eğlence hayatına dalabilirsiniz. Anadolunun en büyük tiyatronu ziyaret edebilir ve şansınız varsa konserlerin olduğu zaman konserlere gidebilirsiniz. Eğer daha geniş yerlere gitmek isterseniz Manavgat şelalesine gidebilir akan şelaleyi gezebilirsiniz.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Kaan Girgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.