Antalya’nın Altın Kumu: Lara Plajı

Lara Plajı, Antalya şehir merkezinden 18 kilometre uzakta bulunan bölgenin en ünlü plajlarından biridir. Aynı zamanda Altınkum adı ile de bilinen plaj, kumlarının ince olması nedeniyle bu ismi almıştır. Lara Plajı 2 kilometre uzunluğa sahip, kumsal genişliği ise yaklaşık olarak 45 metre civarındadır. Lara Plajı ve yakınlarında birçok özel ve devlete bağlı tesis yer almaktadır. Bazı kamu kuruluşlarına ait tesisler ve yaz kamplarının da bulunduğu bölgede yıllık kira bedeli ödendiği takdirde çadır kurma alanı ya da bungalov gibi hizmetler sunulmaktadır. Antalya merkezde çalışmakta olan kişiler yılın birçok döneminde bu kamplarda konaklayarak keyifli vakit geçirmektedir. Yıllar boyunca özellikle yabancı turistler tarafından gözde olan Antalya şehrinin en önemli ve tercih edilen plajlarından biri Lara plajıdır.

Antalya Lara Plajı Özellikleri

Antalya şehri, Türkiye’de en kaliteli plajları içerisinde barındıran ve turistik anlamda da ülkeye çok büyük kazanç sağlayan bir turizm merkezi olarak yıllardır bilinmektedir. Şehir ve ilçelerinde yer alan plajlar ve çevresinde sayılamayacak kadar çok tesis, otel, pansiyon, apart gibi konaklama hizmeti veren kuruluş bulunmaktadır. Antalya Muratpaşa’da yer alan Lara Plajı da turistlerin en çok ilgi gösterdiği ve özellikle yaz aylarında akın ettiği plajlardan biridir. Plaj, kum ile kaplı ve soğuk olmayan bir denize sahiptir. Bol miktarda yosun bulunan denizde, turistlerin fazla uğramadığı yaz sezonu dışındaki aylarda deniz ve kumsal oldukça temizdir. Plajın kumu ise çakıllı değil, çok temiz ve pürüzsüz kumlara sahiptir.

Lara Plajında Neler yapılır

Lara Plajı içerisinde yaklaşık olarak 35.000 kişinin konaklayabileceği tesisler bulunmaktadır. Bölge, yaz aylarında özellikle yabancı turistlerin ilgisi ile oldukça kalabalık olabildiğinden Mayıs ya da Eylül gibi sezon dışı aylarda huzurlu ve sakin bir tatil geçirilme ihtimali fazladır. Ayrıca bu aylarda konaklama gibi ücretler de daha uygun olacağından uygun bütçeli bir tatil planlanabilir. Plajın arka kısmında yer alan küçük ormanda ise kamp ve piknik gibi olanalar ziyaretçilere sunulmaktadır. Belediyenin bu alana sağladığı mangal şöminesi hizmeti ile de piknik yapılabilmekte ve masalarda oturabilme imkânı bulunmaktadır.

Hem kamp gibi etkinlikler, hem daha lüks bir tatil hem de günübirlik geziler gibi birçok tercihe uygun olan Lara Plajı yakınlarında da gezilip görülebilecek birçok önemli nokta bulunmaktadır. Bölge yakınlarında birçok falez bulunmaktadır ve bu doğa harikaları üzerinden manzara izlenmesi, çevredeki balık restoranlarında akşamın tadının çıkarılması mümkün olmaktadır. Antalya otogarında yer alan dolmuşlar ile kolaylıkla ulaşılabilen plaj, havaalanına ise 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezinden plaja ulaşım ise oldukça kolay şekilde Muratpaşa minibüsleri ile sağlanmaktadır. Özel araçla yapılacak yolculuklarda ise Özgürlük Parkı sağ tarafında bulunan eski Lara Caddesi’ni takip etmek ziyaretçileri plaja ulaştıracaktır. Lara Plajı dünyaca ün yapan bir plaj olarak ön plana çıkmaktadır.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Burak Ağır

2 Comments

  1. Değerleri bilgiler için teşekkürler. Lara Plajı Mavi Bayrak ödülü almış bir plajdır ayrıca bölgede Kleopatra Plajı, İncekum Plajı, Ulaş Plajı, Konyaaltı Plajı, Patara Kumsalı ve Finike Sahilleri gibi önemli plajlarımız da Mavi Bayrak ödülüne layık görülmüştür. Bunun dışında özellikle Patara kumsalı Türkiye’nin en geniş ve en uzun kumsalı olma özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.