Amasya Gezilip Görülecek Yerler

Amasya Gezilip Görülecek Yerler

Amasya gezilip görülecek yerleri çok fazla olan bir şehir. Bu nedenle son zamanlarda gezmek istediğim ve merak ettiğim yerler arasında ilk sıralarda yer alıyordu. Kendime ayırabileceğim ufak bir tatil sürecini yarattığım anda bu tarih kokan şehrimiz Amasya’yı ziyaret etmek için yola koyuldum. 

Amasya yıllar boyunca birbirinden farklı birçok medeniyet ve kültüre kapılarını açmış bir şehir. Özellikle Osmanlı döneminde Amasya’nın değeri çok büyüktü.Bu değerin sebebi ise o zamanlarda Osmanlı şehzadelerinin saltanata hazırlanmak için bu şehirlerde eğitim görmesi. Lala denilen akıl hocaları ile beraber şehir yönetiminde görev alan şehzadeler zamanı geldiğinde tahta geçmek için tecrübe ediniyorlardı. Amasya şehrinin diğer büyük özelliği ise Ferhat ve Şirin’in aşkıdır. Bu büyük aşk yıllar boyunca birçok kitaba konu olmuştur.

Amasya Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Şehir gezilecek ve görülecek yerler olarak çok zengin. Şehrin en güzel yanı ise ortasından akan Yeşilırmak denilebilir. Şehre yolculuğumu tamamladığım zaman ilk ziyaret ettiğim nokta Saraydüzü Kışla Binası oldu. Ulu Önder Mustafa Kemal  Atatürk’ün 1919 yılında yayımladığı Amasya Genelgesi’nin yazıldığı ve halka duyurulduğu bu nokta gerçekten Amasya’nın görülmesi gereken yerleri arasında.

Saraydüzü Kışla Binası ziyaretimden sonra ikinci sırada ziyaret ettiğim nokta ise Sultan Bayezid Cami Külliyesi ve Külliye içerisinde yer alan Maket Amasya Müzesi oldu. Saraydüzü Kışla Binası üzerinden şehzadeler yolu üzerinde devam ederek ulaşabilirsiniz. Amasya şehrinin dokusunu ve kültürel yapısını birebir olarak yansıtan bu maket müze ilginizi çekecektir. Müzenin hemen yanında Amasya Belediyesi tarafından yapılan sohbet evi bulunmakta. Bu sohbet evini ziyaret ederek Amasya halkından insanlarla sohbet edebilir, ücretsiz kitapları okuyabilir ve ücretsiz olarak çay içebilirsiniz. 

Amasya şehri içerisinde ziyaret ettiğim bir diğer tarihi eser ise Selçuklu döneminden kalma Gökmedrese oldu. Dönemin mimarisini birebir yansıtan medrese Amasya’yı ziyaret ettiğinizde kesinlikle görmeniz gereken noktalar arasında. Bu noktaların dışında ise birçok tarihi öneme sahip gezilecek yerde bulunmakta.

Kral Kaya Mezarlığı

UNESCO tarafından koruma altına alınan Kral Kaya Mezarlığı M.Ö 250’li yıllara uzanan bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Birçok Pontus Kralının mezarı burada yer almaktadır. Yaz döneminde sabah 9 ile akşam 7 arasında ziyaret edebilirsiniz. Kış döneminde ise sabah 8 ile akşam 5 arasında ziyaretçiye açık. Giriş ücreti 10 TL, Müzekart geçerli.

Beyazıt Cami Ve Külliyesi

Osmanlı döneminden kalma olan caminin 1481 yılında yapımına başlanmış ve 1486 yılında yapımı tamamlanmıştır. Şehrin valisi Şehzade Ahmet tarafından babası 2. Beyazıt adına yaptırılmıştır. Caminin görkemli görünümüne çevresindeki 500 yıllık çınarlarda eşlik etmekte.

Recommended For You

Yazar Hakkında: Sevinç Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.